29.09.2024 177

День пам'яті жертв Бабиного Яру

Громада Уманського національного університету разом з усією країною вшановує пам’ять жертв Бабиного Яру. 29-30 вересня 1941 року в історію України та всього світу увійшли трагічною подією — масовим розстрілом євреїв у Бабиному Яру, де нацисти вбили близько 34 тисяч київських євреїв.

27 вересня 1941 року в Бабиному Яру відбувся перший розстріл — 752 пацієнтів психіатричної лікарні ім. Івана Павлова. 27-28 вересня по місту розклеїли оголошення, в яких йшлося про обов’язкову явку євреїв Києва й околиць до 8 години ранку 29 вересня на ріг Мельникова і Дегтярівської вулиць, з собою потрібно було мати документи, гроші, цінні речі, теплий одяг, білизну тощо. «Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний», — було сказано в оголошенні. Масові розстріли тривали з 29 вересня до 3 жовтня 1941 року.

Ще два роки у Бабиному Яру розстрілювали та ховали жертв гітлерівського терору, серед них: українські націоналісти, інтелігенція, радянські військовополонені, роми. Кількість жертв досі залишається невідомою. У 1946 році на Нюрнберзькому процесі, згідно зі звітом радянської комісії розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва, наводилася оцінка — близько 100 тисяч загиблих. Німецькі документи за звітами каральних підрозділів свідчать про те, що у перші два дні масових розстрілів було знищено 33 тисячі євреїв.

У серпні 1991 року, після проголошення Незалежності України, в Бабиному Яру встановлено пам’ятник єврейським жертвам у формі менори.

Схиляємо голови перед пам’яттю жертв Бабиного Яру. Світла пам’ять…