Як спілкуватися з військовими, які повернулися з фронту
Часто звучать запитання про те як спілкуватися, налагодити контакт з рідним військовослужбовцем, в тому числі і після поранення.
Важливо пам’ятати, що тепер ваші рідні, близькі мають особливий досвід.
Одні з важливіших моментів у спілкуванні:
Не жаліти; Поважати; Підтримувати; Найболючіше, що можуть почути захисники: «навіщо ти туди поїхав/ла?»/«ми тебе туди не посилали». Для військового, який несе військову службу та перебуває в зоні бойових дій, сім’я та родина — якір надії. А рідні — це люди, котрі можуть зрозуміти, вислухати, підтримати, зрештою, дочекатись. Повернення — це один із найважчих періодів у відновленні подружніх та родинних взаємин. Очікування повернення рідного військового — це час суперечливих емоцій — і радості і тривоги. Вже перша зустріч з рідним може стати «каменем спотикання» у подальших взаєминах.
Військовий повертається із зони бойових дій зі змінами. Це можуть бути сковані емоції — бо це питання виживання в тих умовах. Тому часто кажуть, що люди які повертаються з війни, часто приносять її з собою. Тобто несуть в собі переживання про пережите. І до цього треба ставитися з розумінням та проявляти увагу. Участь у бойових діях неминуче змінює усіх: і воїнів, і їхніх рідних. Це природньо. Дайте собі та рідному військовому певний час для переналаштування нервової системи і адаптації.
Як поводитися, коли військовий повертається додому у відпустку? Про що спілкуватися? До чого готуватися?
До Вашої уваги підготовлено добірку практичних рекомендацій військових психологів для таких ситуацій. Це узагальнена інформація від дружин військовослужбовців та самих військових, які свого часу поділилися своїм власним досвідом.
Звісно, що кожна ситуація унікальна. Тож те, що підходить одним, не обов’язково буде доречним для інших.
Практичний психолог
МАЗУРЕНКО Валентина