170-річний ювілей Уманського НУС – першого серед перших
Одному з найстаріших і найавторитетніших вищих аграрних навчальних закладів на терені України – Уманському національному університету садівництва – виповнилося 170 років.
«На щоглі прапор гордо має над мирним затишком алей. УНУС врочисто відзначає стосімдесятий ювілей», – ці поетичні рядки викладача Івана Пахольчука присвячені навчальному закладу, що має довгу славну історію, на шляху якої відбувалися події, що примножували авторитет і славу аграрного вишу.
У рамках святкування ювілею 18 вересня в актовій залі університету відбулося засідання Урочистої Академії.
Відкрила зібрання ректор Уманського НУС професор Олена Непочатенко, яка привітала всіх присутніх у залі з ювілейною датою, зазначивши: «На історичному календарі нашого закладу – 170-й рік від дня заснування Уманського національного університету садівництва, який пройшов складний, тернистий та багатий вагомими здобутками, славними традиціями шлях. Основою нашого колективу, його гордістю є наші колеги, професори». Під урочисті фанфари Олена Олександрівна запросила їх до зали. Також ректор представила присутнім високошанованих гостей, що завітали до університету розділити радість свята:
- Юрія Ткаченка – голову Черкаської обласної державної адміністрації;
- Омеляна Парубка – народного депутата України;
- Антона Яценка – народного депутата України;
- Олександра Цебрія – в. о. міського голови, секретаря міської ради;
- Ярослава Скуса – голову Уманської районної державної адміністрації;
- Олександра Дячука – голову Уманської районної ради;
- Івана Косенка – директора національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України;
- Петра Євича – директора товариства з обмеженою відповідальністю «АгроРось»;
- Михайла Калініченка – генерального директора обласної телерадіокомпанії «Рось»;
- Варвару Гаркаву – голову Уманської районної ради профспілки агропромислового комплексу;
- керівників навчальних закладів Мінагрополітики України та вищих навчальних закладів м. Умань.
Від імені Вченої ради, ректорату, профкому Олена Непочатенко привітала всіх присутніх із 170-ю річницею заснування Уманського національного університету садівництва та оголосила урочисту Академію відкритою. У виконанні народного самодіяльного ансамблю пісні і танцю «Хлібодари» прозвучав гімн «Гаудеамус». Студенти військової кафедри внесли прапор університету, а потім всі присутні хвилиною мовчання вшанували світлу пам’ять кращих синів і дочок, які віддали своє життя за суверенітет держави.
Із вступним словом до присутніх звернувся голова Черкаської обласної державної адміністрації Юрій Ткаченко, який зазначив, що багато успішних дій в Україні залежить від аграріїв, які забезпечують продовольчу безпеку держави. І саме Уманський НУС є тим осередком, який ретельно зберігає найкращі аграрні традиції. У своєму виступі Юрій Олегович окремо звернувся до студентства, закликаючи його зробити все для України, аби вона розвивалася і квітла, а для цього є всі можливості: родюча земля і працьовиті люди. Наостанок Юрій Ткаченко вручив науково-педагогічним працівникам Почесні грамоти і ювілейні відзнаки.
Слова привітань пролунали від народного депутата України Антона Яценка: «Університет – гордість України, він має потужний науковий потенціал». Антон Володимирович побажав Уманському НУС і надалі розвиватися, а його науково-педагогічному складу – творчої наснаги і мирного неба.
Найщиріші слова подяки пролунали на адресу адміністрації закладу, викладачам, батькам від в.о. міського голови, секретаря міської ради Олександра Цебрія, який зазначив: «Ви робите гідний вклад у розвиток вищої аграрної школи». Олександр Володимирович вручив ректору Олені Непочатенко цінний подарунок, а викладачам – нагороди від Уманської міської ради.
Перший проректор університету Іван Мостов’як презентував проект «Історія, сьогодення, перспективи Уманського НУС», розповівши про його етапи становлення та розвитку.
Оголосив рішення Вченої ради університету про присвоєння звання «Почесний професор університету» секретар Вченої ради Володимир Березовський.
Тепло привітав винуватців свята народний депутат України, двічі Герой Соціалістичної Праці Омелян Парубок, щиро подякувавши за запрошення та згадавши своїх наставників. Омелян Никонович зазначив, що пишається тим, що навчався в Уманському НУС, і побажав науково-педагогічному складу університету довгої праці на почесній ниві.
Сердечно привітав зі святом рідний вуз генеральний директор обласної телерадіокомпанії «Рось» Михайло Калініченко: «Це щастя – закінчити Уманський НУС, який за якістю знань не поступається ні Оксфорду, ні Гарварду. Найглибші думки осмислення я здобув саме тут. Студенти повинні пишатися тим, що навчаються саме в ньому».
Зі словами привітань від імені президента НААН України Ярослава Гадзала виступив професор Віктор Вергунов: «Дякую професорсько-викладацькому складу за тепло сердець, адже саме вони сприяють формуванню особистості. Хотів би, щоб садівництво стало сенсом вашого життя». Представник академії нагородив колектив університету Почесною грамотою, ректора Олену Непочатенко – Почесною відзнакою академії НААН України, професора Олександра Зінченка – Почесною грамотою, а Науковій бібліотеці університету подарував 10-томне видання праць академіка Вернадського.
Голова Уманської РДА Ярослав Скус у привітальній промові наголосив: «Викладачами і співробітниками творилася славна історія вузу, якою можна пишатися. Впевнений, що Уманський НУС і надалі залишиться храмом науки, культурним осередком та відкриватиме нові сторінки у славній біографії». Ярослав Володимирович вручив Почесні грамоти від Уманської РДА кращим співробітникам університету та презентував університету подарунок.
До теплих привітань приєдналися і голова районної ради Олександр Дячук, який також вручив Почесні грамоти науково-педагогічним працівникам, голова Уманської районної ради профспілкової організації агропромислового комплексу Варвара Гаркава, яка від імені профспілкової організації вручила нагороди.
Ректор університету Олена Непочатенко нагородила Почесними грамотами директорів відокремлених структурних підрозділів Уманського НУС, деканів, викладачів, кращих кураторів, співробітників та студентів. Перший проректор Іван Мостов’як оголосив привітання, що надійшли від різних організацій, державних структур та навчальних закладів Польщі, Болгарії, аграрних університетів України.
Народний самодіяльний ансамбль пісні і танцю «Хлібодари» виконав Гімн України під час винесення прапора університету.
Потім у рамках святкування ювілею відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки професору Олександру Здоровцову біля корпусу №4.
Тож хай відомими постатями, гарними здобутками, новими традиціями наповнюється історичний нарис університету!
Надія Зубова, методист Центру культури і виховання студентів