16.07.2015 4813

25 років тому було ухвалено Декларацію про державний суверенітет України

16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР прийняла важливий політичний і правовий акт – Декларацію про державний суверенітет України. Відтоді в літописі нашої держави розпочалася нова сторінка, новий відлік часу – утвердження України як самостійної і незалежної держави.

У преамбулі Декларації підкреслюється, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як «верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах».

Одним із основних положень Декларації є положення про громадянство. Проголошується, що Україна має своє громадянство, де всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять.

Декларація проголошує економічну самостійність України. У документі підкреслюється намір створити банківську, цінову, фінансову, митну та податкову системи, сформувати державний бюджет, а при необхідності ввести власну грошову одиницю.

Україна проголошувала свій намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не буде брати участі у військових блоках і зобов’язується дотримуватися трьох неядерних принципів: не застосовувати, не виробляти і не набувати ядерної зброї.

Також у документі проголошується право України безпосередньо реалізувати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими, торгівельними представництвами.

Декларація про державний суверенітет України стала основою для прийняття Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року та представляла собою правовий фундамент для Конституції, законів України, визначення позиції республіки при укладанні міжнародних угод.

Прийняття Декларації стало поворотним пунктом у сучасній історії України, наблизивши український народ до здійснення його споконвічної мрії – про свободу і незалежність, вселивши віру у духовне відродження і економічне зростання української держави.

Марія Фіткаленко, провідний бібліотекар Наукової бібліотеки