14.11.2013 5394

Екскурсія студентів Уманського НУС до Національного музею Тараса Шевченка

У рамках підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та за ініціативи ради студентського самоврядування факультету лісового і садово-паркового господарства відбулася поїздка студентів факультету до меморіального музею «Хата на Пріорці» відділу Національного музею Тараса Шевченка.

Екскурсія студентів Уманського НУС до Національного музею Тараса Шевченка

Хата знаходиться на вулиці Вишгородській, 5 у Подільському районі м. Київ під назвою «Пріорка» і була побудована на початку 1850-х років.

Востаннє подорожуючи Україною, Тарас Григорович побажав зупинитися на околиці міста Київ. З центру пройшов пішки весь Поділ, доки не опинився на Пріорці: «Йшов та йшов — бачу хатина стоїть, не то панська, не то мужича, біла-біла, наче сметана, та ще й садочком обросла, а на дворі розвішані дитячі сороченята та й рукавчатами махають, ніби кличуть мене до себе…»

Усе життя господиня цієї оселі Варвара Пашковська пишалася тим, що у неї квартирував сам Тарас Шевченко. Останній київський притулок Шевченка став для нього розрадою та справжньою домівкою, а прості люди, з якими він встиг заприятелювати — сім’єю. Два тижні Шевченко насолоджувався привітністю місцевих жителів, навколишнім садом, українською піснею, пріорчанською дітворою. А влаштоване дивакуватим квартирантом свято ласощів для маленьких друзів увійшло до найсвітліших місцевих легенд.

Екскурсія студентів Уманського НУС до Національного музею Тараса Шевченка

Кобзаря на Пріорці звали просто — «дядько Тарас». Зі сльозами його проводжали до Петербурга та згадували потім усе життя цю щасливу зустріч, передаючи своїм дітям світлі спогади про українського генія, як про безмежно добру, щиру, сердечну, доступну та рідну людину. А хату Пашковської стали називати «Тарасовою».

У 1989 році з будинку вирішили зробити музей. Тоді вперше була проведена його капітальна реставрація, і ще одна була проведена вже на початку нинішнього сторіччя.

Нині в музеї зібрані предмети побуту того часу: посуд, глиняні вироби, національні костюми, фотографії і картини із зображеннями Кобзаря, предмети меблів і домашнє начиння. Саме цим музей і цікавий – відтворенням побуту 1850-х років, світу речей і предметів, що оточували Шевченка та його сучасників. І звичайно ж, у хаті на Пріорці є й особисті речі поета.

Екскурсія справила надзвичайно велике емоційне і духовне враження на присутніх, адже саме тут проживав Великий Кобзар. Хата сповнена духом Шевченка, спогадами багатьох його сучасників, містить чудові фотоматеріали, рідкісні та абсолютно унікальні літературні та художні твори мистецтва.

Екскурсія студентів Уманського НУС до Національного музею Тараса Шевченка

Студенти факультету лісового і садово-паркового господарства дуже вдячні ректорату Уманського НУС за сприяння у поїздці до музею «Хата на Пріорці».

Куратори 11 та 12 академічних груп факультету лісового і садово-паркового господарства Ю.А. Величко, В.Л. Кульбіцький