Кафедра менеджменту організацій отримала міні-грант на Study Tour від міжнародного проекту ЄС/ПРООН
Науково-дослідна лабораторія кафедри менеджменту організацій «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку» завдяки співпраці з Національною мережею ВНЗ-партнерів «Вищі навчальні заклади і сталий розвиток громад» отримала міні-грант на навчальну поїздку від проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – 3». Викладачі та студенти-дипломники кафедри відвідали Іваньківську сільську громаду у Маньківському районі Черкаської області.
Метою поїздки було ознайомлення з роботою ресурсного центру та соціально-економічним розвитком сільської громади. На зустрічі з громадським активом населеного пункту обговорювались проблеми діяльності громадської організації та шляхи їх вирішення, способи залучення інвестицій у сільську місцевість, можливості участі у різних міжнародних проектах. Співпраця громади з Проектом дала змогу в Іваньківській школі (директор Валентин Кондратюк) замінити вікна на металопластикові конструкції. Реалізація компоненти з енергоефективності здійснювалась на засадах співфінансування: 75% коштів виділив Проект, 5% – громада, інше – приватні підприємці та сільська рада.
Голова громадської організації «Добрі Іванчани» Галина Цибульська розповіла присутнім викладачам і студентам про діяльність сільської громади, її проблеми і досягнення. За останній рік сільська громада зуміла активізувати малий бізнес на території с. Іваньки і 38 підприємців надали матеріальну допомогу у розмірі 300 грн. кожен на потреби школи, 730 дорослих мешканців села здали по 20 грн. і ця сума перевищила обов’язковий внесок сільської громади у розмірі 5%.
Людмила Страшна, координатор проекту, зазначила, що завдяки спільним зусиллям можливо вирішити багато нагальних проблем сьогодення у сільській місцевості. На 2014-2017 роки загальний бюджет, наданий Європейським Союзом та ПРООН, становить 23,8 млн. євро. Тому є можливість розвивати потенціал місцевих громад і влади, застосовуючи підхід місцевого розвитку, орієнтованого на громаду для спільного планування та надання громадських послуг, відновлення базової соціальної та комунальної інфраструктури, розвитку малого аграрного бізнесу.
Тетяна Гетьман – представник місцевої влади, координатор Проекту у Маньківському районі, колишня випускниця Уманського національного університету садівництва, зосередила увагу присутніх на поширенні кращих практик і досвіду з мобілізації громад та спільного планування шляхом управління знаннями та сприяння змінам в сфері децентралізації та місцевої демократії.
Студенти і викладачі не могли не скористатись можливістю заїзду на Буцький каньйон (смт. Буки), щоб побачити дивовижні краєвиди цього чудового місця.
Завдяки отриманим знанням під час цього зібрання майбутні менеджери набули практичних навичок спілкування з представниками місцевих громад, а викладачі отримали можливість ознайомитись з практичним досвідом функціонування ресурсного центру з метою забезпечення ефективної роботи наукової лабораторії на кафедрі менеджменту організацій.
Коротка довідка про Проект.
Спільний проект Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» з 2008 року активно діє по всій території України. Його мета – сприяння сталому соціально-економічному розвитку шляхом зміцнення спільного управління та заохочення місцевих ініціатив по всій Україні. Такі ініціативи успішно реалізовані завдяки об’єднанню зусиль мешканців сіл, місцевої, районної та обласної влади, приватних спонсорів.
Віднині 2,5 мільйони людей у понад 2000 сіл мають відновлені дитячі садки та школи, медичні пункти, доступ до якісної води, енергозберігаюче вуличне освітлення. Вже впроваджено 1326 мікропроектів, з них: 712 – основний компонент (утеплення будівель, встановлення метало-пластикових вікон та ін.), 358 – енергоефективність, 230 – забезпечення водопостачання в населені пункти, охорону довкілля та здоров’я, 26 – економічний розвиток сільських територій. Завдяки проекту організовано і функціонує 16 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів: 8 – з вирощування овочів, 3 – з виробництва, охолодження і збуту молочних продуктів, 3 – з вирощування фруктів, 1 – з виробництва м’яса та яєць, 1 – маркетинговий сільськогосподарський обслуговуючий кооператив. У Черкаській області створено 3 СОК.
Олена Саковська,
к.е.н., доцент кафедри менеджменту організацій