15.06.2015 5123

Круглий стіл «Гербарій Уманського національного університету садівництва – сучасний стан та перспективи розвитку»

11 червня 2015 року кафедра садово-паркового господарства спільно з працівниками Наукової бібліотеки та Радою молодих учених у Науковій бібліотеці провела круглий стіл на тему «Гербарій Уманського національного університету садівництва – сучасний стан та перспективи розвитку», присвячений вченим у галузі ботаніки, гербарію та гербарної справи.

Тематичні напрями круглого столу:

1. Гербарій Уманського національного університету садівництва: історія створення, сучасний стан та перспективи розвитку.

2. Вчені ботаніки Уманського НУС та їх внесок у створення гербарного фонду.

3. Всесвітньо відомі вчені та їх внесок у розвиток науки ботаніки.

4. М.І. Анненков – ботанік і лісовод.

5. Й.К. Пачоський – відомий натураліст-ботанік.

6. Ботанічний розсадник УНУС – історія та сьогодення.

7. Гербарна справа.

8. Перспективи використання рослин в озелененні населених місць.

З привітальним словом виступив Олександр Бурляй – к. е. н., доцент, завідувач наукового відділу, який наголосив на цінності гербарію Уманського НУС і побажав всім плідної праці. Валентин Поліщук – д. с.-г. н., професор, завідувач кафедри садово-паркового господарства відзначив гербарій як структурний підрозділ кафедри, що потребує уваги та обговорення.

Викладачі кафедри та гості заходу презентували свої доповіді:

1. Гербарій Уманського НУС: історія створення, сучасний стан та перспективи розвитку – Тетяна Мамчур, к. с.-г. н., доцент кафедри садово-паркового господарства.

2. Видатні вчені ботаніки Уманського НУС та їх вклад у створення гербарного фонду – Оксана Свистун, завідувач музею історії університету.

3. Колекційний ботанічний розсадник кафедри садово-паркового господарства – Маргарита Парубок, к. б. н., доцент кафедри садово-паркового господарства.

4. Історія створення оранжерейного комплексу – Людмила Варлащенко, к. с.-г. н., доцент кафедри садово-паркового господарства.

5. Ексикати Herbarium Florae Rossicae історичного гербарію Уманського училища рільництва та садівництва – Галина Чорна, к. б. н., доцент кафедри біології та методики її викладання, куратор гербарію Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

6. Гербарна справа – Інна Діденко, к. б. н., завідувач відділу трав’янистих рослин природної та культурної флори, куратор гербарію НДП «Софіївка» НАН України.

7. Огляд наукових праць вчених ботаніків Головного училища садівництва – Наталія Михайлова, провідний бібліотекар Наукової бібліотеки Уманського НУС.

8. Представники роду Crataegus L. та використання їх в озелененні – Михайло Осіпов, к. с.-г. н., асистент кафедри садово-паркового господарства.

Слід зазначити, що Галина Чорна виступила зовнішнім експертом Гербарію Уманського НУС та відмітила історичну й наукову цінність зразків Гербарію для університету, що вимагають належних умов зберігання та використання у навчальній та науковій діяльності.

Інна Діденко поділилася досвідом зберігання гербарію в Національному дендрологічному парку «Софіївка», за кордоном. Вона побажала нам успіху, а Гербарію – розвитку та присвоєння акроніму, реєстрації в Index Herbariorum Ucrainicum.

До роботи круглого столу долучились аспіранти:

1. Основні досягнення в селекції Сerasus serrulata L. та використання її в озелененні – Іванна Щерба, аспірант кафедри садово-паркового господарства.

2. Види роду Ulmus L. та перспективи використання їх в озелененні – Світлана Масловата, аспірант кафедри лісового господарства.

Після роботи круглого столу Наталія Михайлова провела екскурсію та ознайомила учасників із виставкою праць Й.К. Пачоського, персональною виставкою малюнків Віктора Гаврилюка, а також виставкою стародруків на ботанічну тематику.

Учасники отримали багато інформації про історію Уманського училища рільництва та садівництва, історію створення гербаріїв, обмінялися науковими думками та виклали перспективи розвитку Гербарію Уманського НУС у проекті рішення.

Проект рішення:

1. Організувати тісний зв'язок з науковими установами України та зарубіжжя, залучати фахівців до співпраці.

2. Звернутися з клопотанням до адміністрації університету відносно виділення приміщення з відповідним обладнанням для належного зберігання Гербарію УНУС.

3. Підготувати потрібні документи для присвоєння Гербарію акроніму та зареєструвати його в Index Herbariorum Ucrainicum.

4. Здійснювати наукові експедиції із залученням професорсько-викладацького складу та студентів університету, фахівців інших установ для поповнення гербарного фонду новими рослинами.

Колектив кафедри висловлює подяку: Наталії Михайловій за дружній прийом та підбір архівних документів, Оксані Свистун, Галині Чорній та Інні Діденко за змістовні презентації наукових досліджень, а також всім учасникам круглого столу.

Тетяна Мамчур, к. с.-г. н., доцент кафедри садово-паркового господарства