Науковий економічний семінар «Стан та проблеми розвитку овочівництва в Україні»
25-26 березня 2015 р. на базі кафедри економіки відбувся науковий семінар «Актуальні проблеми АПК» на тему «Стан та проблеми розвитку овочівництва в Україні». Відповідно до програми проведення семінару перший день був присвячений проблемам розвитку овочівництва відкритого ґрунту. Відкривав семінар завідувач кафедри к.е.н., професор Семенда Д.К., який доповів про стан та перспективи овочівництва відкритого ґрунту в нашій країні. Була також заслухана доповідь викладача кафедри Тупчій О.С. на тему «Організаційно-економічні умови підвищення ефективності виробництва овочів в Україні». В обговоренні проблематики висвітлених питань активну участь брали як викладачі кафедри, так і студенти.
Наступним етапом проведення семінару стало вивчення досвіду виробництва овочів закритого ґрунту на прикладі діяльності ПОСП «Уманський тепличний комбінат». Екскурсію для студентів та викладачів Уманського НУС по території комбінату провів головний економіст підприємства Гоменюк Р.О. Він розповів про історію комбінату, види продукції, що вирощуються, технологію виробництва, логістичний центр, канали збуту та відповідав на питання.
ПОСП «УТК» – це підприємство, на якому експлуатуються найсучасніші теплиці європейського зразка. У них реалізовані новітні розробки та досягнення в області вирощування овочів у закритому ґрунті. Підприємство має складський комплекс площею 10 тис.м2, який дозволяє виконувати найвищі вимоги до зберігання і переробки продукції.
Підприємство спеціалізується на вирощуванні висококласних томатів і огірків. Продукція, що пропонується сьогодні, – це прекрасні біф-томати, смачні жовті томати, китицеві та солодкі рожеві. В асортименті комбінату також чудові сорти огірків гладких і шипуватих. Обов'язковою умовою виробництва овочів є першокласні смакові якості продукції, які не поступаються аналогам з відкритого ґрунту, екологічна чистота і відповідність найжорсткішим європейським нормам і стандартам.
Робота тепличного комбінату зводиться не тільки до вирощування високих врожаїв овочів – це лише половина справи, необхідно їх вигідно реалізувати. З цією метою на комбінаті утворено сучасний логістичний центр, який забезпечує оптимальні рішення сортування, фасування, пакування та доставки продукції.
Комбінат зумів реалізувати ряд масштабних інвестиційних проектів, до виконання яких запрошуються провідні західні компанії та спеціалісти. УТК і торгова марка «З ГРЯДКИ» та «ГОРДІЙ» сьогодні − візитна картка українського овочівництва. Нині комбінат вийшов на новий рівень, його продукція постачається до Польщі, і вже там нарощується експортний потенціал.
Наразі на підприємстві активно впроваджують енергозберігаючі технології. Тут діють економні установки, які називають «енергетичним серцем» теплиць. Адже, за словами Миколи Гордія, – один із головних принципів успішного розвитку підприємства – економія.
Тому стратегічним курсом Уманського тепличного комбінату є і залишається збільшення виробництва якісної овочевої продукції за рахунок використання сучасних енергозберігаючих технологій та розширення ринків збуту.
При підведенні підсумків семінару Семенда Д.К. подякував директору ПОСП «Уманський тепличний комбінат» Гордію М.В. та головному економісту Гоменюку Р.О. за можливість відвідати комбінат, за цікаву екскурсію та конструктивну дискусію.
Крім того, завідувач кафедри наголосив, що серед працівників УТК є багато випускників Уманського НУС, які сьогодні за віддану працю отримують гідну зарплату. Ми впевнені, що наші студенти і надалі будуть поповнювати ряди працівників ПОСП «Уманський тепличний комбінат».
Інна Тернавська, к.е.н., доцент кафедри економіки