Науково–практичний семінар із садівництва: буковинська корпорація «Дністер»
6–7 жовтня 2015 р. відбувся виїзний науково–практичний семінар адміністрації і співробітників Уманського НУС у садівничі господарства Вінницької, Чернівецької та Тернопільської областей. У насиченій програмі семінару – візити до передових господарств, які репрезентують сучасні методи господарювання в садівництві.
Про перебування в фермерському господарстві «Гадз» у Тернопільській області та ФГ «Він–сад» на Вінниччині повідомлялося в попередніх публікаціях від 15 та 21 жовтня 2015 р. Тепер мова йтиме про візит учасників семінару до господарств Сокирянської корпорації «Дністер» на Буковині.
Сокирянський район розташований у зоні лісостепу на сході Чернівецької області і займає північно-східну частину Пруто-Дністровського міжріччя. На півдні межує з Молдовою, на півночі – з Хмельницькою, на сході – з Вінницькою областю.
Кліматична зона між річками Прут і Дністер сприятлива для вирощування яблук й особливо груш, які вирізняються унікальним смаком, вмістом мікроелементів і вітамінів. За сприятливих ринкових умов гектар саду тут приносить більш ніж 30 тис. грн прибутку і забезпечує десять робочих місць.
Останнім часом у Сокирянському районі вирощують фруктів удвічі більше, ніж у Криму, а Чернівецька область за валом садівничої продукції випереджає Голландію. Крім яблук, у районі вирощують груші, персики, сливи та ягідні культури. Наприклад, село Грубна – «полуничне», тут вирощують 2,5 тис. тонн полуниці, в Білоусівці щороку збирають близько 200 т малини, є села «смородинові» чи «персикові». Розвиток садівництва забезпечує додаткові робочі місця, обробіток земель та надходження до бюджету.
Учасники семінару мали можливість оглянути кілька яблуневих садів у корпорації «Сварог Вест Груп» та фермерських господарствах. Програму візиту забезпечив генеральний директор корпорації «Дністер» Михайло Бабій.
Випускник Уманського НУС – Михайло Олексійович – садівник у третьому поколінні, у 1990-х реанімував старі сади рідного села Рудківці в Хмельницькій області над Дністром та на Сокирянщині, а в 1997 р. за зразком обслуговуючого кооперативу ініціював створення корпорації "Дністер" з питань садівництва, виноградарства та переробної промисловості.
Створена на базі п’яти садівничих господарств Сокирянського району корпорація невдовзі увійшла до сфери відання Укрсадвинпрому і тепер налічує понад 200 спеціалізованих підприємств області, які господарюють на приватній основі. Метою діяльності корпорації стала реалізація державних програм розвитку садівництва, плодового розсадництва та переробної промисловості, ведення сучасної економічної науково-технічної і технологічної політики на території області.
Із площі 13,5 тис. га господарства корпорації збирають майже 300 тис. тонн плодів і ягід. В структурі насаджень переважає яблуня сортів Голден Делішес, Джонаголд, Чемпіон, Флоріна, Ренет Симиренка, Аріва, Гала Маст, Айдаред і Глостер. Вирощують груші сортів Вижниця, Конференція і Ноябрська, сливи Волошка, Стенлей та Ренклод Россошанський, черешню Валерій Чкалов, Загадка і Сказка, чорну смородину Ювілейна Копаня, Вернісаж, Титанія, а також суниці сортів Хоней, Полка, Ред Гаунтлет, Зенга Зенгана, Русанівка та інші.
Ця неприбуткова організація допомагає виробникам знаходити ринки збуту, джерела фінансування, надає фахові консультації, організовує вивчення свого і чужого досвіду, бере участь у виставках та семінарах. Тобто робить усе можливе, щоб садівничі підприємства змогли орієнтуватися у галузевих тенденціях. Чимало зусиль і коштів докладається для кращого зберігання садовини, оскільки місткість фруктосховищ складає лише 20 тисяч тонн продукції, а це менше 13% від потреби.
Після дегустації перспективних сортів яблуні, що відбулася в садибі корпорації «Дністер», учасники семінару побували в розташованих поблизу Сокирян садах фермерських господарств. За сприятливих грунтово-кліматичних місцевих умов урожайність яблуневих садів навіть на підщепі ММ.106 тут нерідко перевищує 50 тонн з гектара. Незважаючи на дефіцит опадів (річна їх кількість складає 500-575 мм), з метою своєчасного виконання технологічних операцій грунт у міжряддях незрошуваних яблуневих садів на підщепі ММ.106 утримують під залуженням.
Далі учасники семінару відвідали інтенсивні сади ТОВ "Буковинський сад", що входить у корпорацію «Сварог Вест Груп». Почавши у селі Вашківці Сокирянського району з тридцяти гектарів, площу садів тут розширили до понад 500 га. У структурі насаджень більше 400 га яблуні, 72 – груші та 22 гектари сливи. Крім того, закладено по кілька гектарів експериментальних насаджень черешні та горіха.
Збудовано фруктосховища з регульованим газовим середовищем на 10 тис. тонн плодів, діє автоматизована сортувальна лінія яблук потужністю 4,5 тис. тонн на годину і лінія з виробництва соків продуктивністю 500 л яблучного соку прямого віджиму за годину. Яблука в холодильні камери закладають після обробки інгібітором етилену SmartFresh, що забезпечує бажану щільність м’якуша під час зберігання та в процесі реалізації, а також суттєво знижує енергоспоживання холодильного обладнання.
Це садівниче підприємство створило в селі 150 робочих місць, допомогло відновити вуличну мережу освітлення, впорядкувати громадські місця. Крім того, третина сімей чотиритисячного села займається садівництвом у своїх фермерських господарствах.
На закінчення семінару його учасники відвідали розташований поблизу села Романківці 150-гектарний сад підприємства ТОВ «Дністрові сади», закладений під градозахисною сіткою французьким садивним матеріалом. Площу інтенсивних садів на краплинному зрошенні тут планують довести до трьохсот гектарів і побудувати фруктосховище на 15 тис. тонн плодів із сортувальним цехом. Крім захисту від нерідкого в цих місцях градобою, сітка захищає плоди від пошкоджень сонячними опіками та осипання під поривами вітру.
«Проблема наших садівників у тому, що вони далеко не всі мають відповідний фах. Тому корпорація щорічно організовує навчально-виробничі семінари з обміну досвідом, де своїми знаннями, консультаціями діляться науковці та спеціалісти, зокрема з кафедри плодівництва і виноградарства УНУС,» — зауважив Михайло Бабій. Присутні на семінарі співробітники університету обговорили актуальні завдання профорієнтаційної роботи в південно-західному регіоні країни.
На завершення перший проректор, доцент Іван Мостов’як вручив подяку генеральному директору корпорації «Дністер» Михайлу Бабію за вклад у розвиток вітчизняного садівництва і співпрацю з університетом, а також висловив щиру вдячність за запрошення відвідати під час науково-практичного семінару садівничі господарства та можливість ближче ознайомитися з передовими технологіями сучасного господарювання.
«Після закінчення Уманського національного університету садівництва (тоді сільськогосподарський інститут) особисто майже 30 років займаюся садівництвом, і якби сьогодні постав такий же вибір, я нічого б не змінював», — підвів підсумки зустрічі Михайло Бабій.
Олександр Мельник, завідувач кафедри плодівництва і виноградарства
(Фото Івана Мостов’яка, Олександра Фоменка та Олександра Мельника)