02.04.2015 4767

Перше квітня: витоки та традиції

Студенти 42-фк групи на виховній годині з куратором Юлією Улянич розглядали історію походження свята, традиції святкування в Україні та за кордоном.

Перше квітня: витоки та традиції

Звичай обманювати в день першого квітня існує майже в усій Європі, а його початок губиться в сутінках старовини.

В Англії перше квітня – це день усіх дурнів («all fools day»). Обманутий в цей день називається квітневим дурнем (aprilfool).

У Шотландії першоквітневий обман називається «гонити шуліку» («hunting the gowk»).

У французів обман у день першого квітня називається квітневою рибою – «poisson d'avril».

У німців існує звичай в день першого квітня посилати хлопця до сусідів чи знайомих, щоб він побачив або попросив те, чого не можна ані побачити, ані попросити. Наприклад: голос якогось птаха або свист диявола. Це у них називається «in den April schicken» (посилати в квітень). Обманутий таким способом називається «Aprilnarr».

Як припускають науковці, до нас це свято прийшло з Німеччини, імовірно, на початку XVIII ст. Його називали ще брехливим днем або Марією-брехухою – одним із народних прізвиськ Марії Єгипетської – святої VI ст., день вшанування якої за старим стилем збігається з 1 квітня. Того дня дівчата дурили людей, аби верховодити майбутнім чоловіком.

Для цього дня маємо говірку: «Першого квітня брехня всесвітня!».

Перше квітня: витоки та традиції

Юлія Улянич, к.е.н., ст. викладач кафедри фінансів і кредиту