09.11.2015 5570

Проведення виїзного засідання наукового гуртка кафедри менеджменту організацій на виробничій базі ФГ «Агрофірма «Базис»

Викладачі кафедри менеджменту організацій доценти Ігор Бутило, Олег Роєнко, Олена Саковська та студенти-дипломники 3 і 4 курсів факультету менеджменту провели виїзне засідання наукового гуртка на виробництві у фермерському господарстві «Агрофірма «Базис» Уманського району Черкаської області.

ФГ «Агрофірма «Базис» – провідне багатогалузеве господарство з виробництва усіх видів сільськогосподарської продукції, яке  входить до групи лідерів Черкаської області. З 2000 року керівництво агрофірмою здійснює випускник Уманського сільськогосподарського інституту Володимир Осадчий. Про себе голова фермерського господарства розповідає неохоче, а от господарство показав студентам залюбки.

Фермерське господарство орендує землю у 3 селах, що входять до двох районів Черкаської області. Крім Кочубіївки, є ще відділки у Городецькому Уманського району і Вербуватій Христинівського. Нині агрофірма обробляє 4036 гектарів землі. А починали з 1700 гектарів. «Від чотирьох до п’яти тисяч гектарів – оптимальний масштаб угідь, щоб управляти господарськими процесами» – вважає голова. Сіють різні культури, але перевагу все ж таки віддають зерновим. Ще підприємство займається тваринництвом. Поголів’я ВРХ становить 800 голів. На фермі утримується 300 корів, від кожної доять по 5 тисяч літрів молока. Є 400 свиней, вівці. Система господарювання в ФГ цілком традиційна: бригади, тваринницькі ферми, три польових сівозміни – на кожному відділку своя.

Середній розмір земельного паю у всіх трьох селах, з яким     и працює ФГ «Агрофірма «Базис», – 3,13 га. Виплата орендаря становить 4,5 відсотки. Так як підприємство користується землями трьох сіл (с. Кочубіївка, с. Вербувата, с. Городецьке), значна увага приділяється соціальному розвитку сільських територій. За кошти господарства було реконструйовано стадіон у с. Городецьке, відремонтовано школу, завершено будівництво спортзалу та ремонт  сільського клубу в с. Кочубіївка, там же відновлюється дитячий садок. У Городецькому нещодавно побудували центр культури і дозвілля.

З Вербуватою «Базис» співпрацює не так давно. Школи в маленькому селі немає, дітей возять на уроки в Кочубіївку. Найгостріша проблема віддаленого села – дороги. Відтак «Базис» щороку асфальтує по ділянці у Вербуватій. Але головний проект і турбота Кочубіївки – школа. Тут добудовують ціле крило – спортивний корпус (спортзал з роздягальнями й душовими, невеликий тенісний корт і навіть трибуни для вболівальників). Крім того, у новому крилі обладнають приміщення для першокласників (досі шестилітки навчалися у дитсадку). Важлива обставина: на всіх будовах агрофірми працюють не наймані бригади, а місцеві жителі. Також в с. Кочубіївка є рибний ставок, за яким доглядає «Агрофірма «Базис» та в якому вирощується декілька видів риби в незначній кількості, що використовується для внутрішніх потреб підприємства.

За роки свого існування фермерське господарство стало одним з кращих у Черкаській області та входить до десяти найбільших платників податків в Уманському районі. Ось чому кафедра менеджменту організацій Уманського національного університету садівництва обрала фермерське господарство «Агрофірма «Базис» філією кафедри на виробництві, з яким укладений договір про співпрацю, що дає можливість студентам проходити практику на виробничій базі підприємства, а випускникам – працевлаштуватися за профілем після успішного стажування.

Олена Саковська, Олег Роєнко, доценти кафедри менеджменту організацій, кандидати економічних наук