Реалії війни та мистецтво
Війна на землях України триває вже понад півроку. І ми щоденно перебуваємо у вирі інформаційного потоку, у реаліях воєнного часу, в емоційній круговерті взаємин з людьми, в чиє життя війна внесла трагічні корективи. Проте, попри складність обставин, ми розуміємо, що не маємо права забути жодної миті ворожих злочинів, аби запобігти повтору підступництва у майбутньому.
01 вересня в Уманському національному університеті садівництва поєднало кілька подій. Чільною з них став початок нового навчального року. Звичайні, здавалося б, лекції набули нового, надактуального змісту. Тому що нині кожен усвідомив рівень відповідальності за майбутнє власне та своєї країни. А головною ідеєю дня стала перша пара, що пройшла під девізом «Ми українці: честь і слава незламним!», під час якої лектори та студенти об’єдналися у тематично-патріотичній дискусії.
Пам’ятаючи, що саме 01 вересня 83 роки тому розпочалася Друга світова війна, а також на виконання пункту 29 Плану заходів з організації виставок знищеної військової техніки і озброєння збройних формувань російської федерації, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2022 року № 739, студентський актив університету, разом із наставниками, взяли участь у виховному заході «Ми пам'ять збережемо про лихоліття в Україні ХХІ століття». Під час заходу учасники відвідали мистецьку експозицію, що проходить в Державному історико-архітектурному заповіднику «Стара Умань», Алею Слави й інсталяцію, присвячену Героям, які віддали свої життя за незалежність нашої країни.
Кожна з точок виховного заходу вразила по своєму, залишивши низку емоцій і спогадів. Вдивляючись в обличчя Героїв-уманців, які загинули за незалежність України, студенти були вражені спокоєм і рішучістю їхніх поглядів. І водночас – юними обличчями, сповненими певної мрійливості молодості. Невгамовний біль і невимовний жаль стискали серця відвідувачів, адже свічка біля кожного стала нагадуванням, що нині вони вже доєдналися до армії небесних захисників нашої Батьківщини…
Не менш зосереджені та рішучі обличчя й у волонтерів, яких зобразили місцеві художники під час їхньої роботи у волонтерському штабі «Разом». Низка плакатів, створених митцями Уманщини, які закликають закрити небо над Україною, захистити українські міста, що стали символом нищівної ходи «асвабадітєлєй» – Буча, Ірпінь, Гостомель… Вони вмикають безжальні тригери та переносять пам'ять у холодний, заціпенілий від жаху березень… Синьо-жовтий скромний стяг з молотком, на якому червоним, ніби кров’ю, виведено «Азовсталь» – мов пам'ять про колись квітуче, а нині місто-привид Маріуполь і його захисників, які три місяці відволікали на себе вогонь ворожих снарядів і ракет, стримуючи наступ, не даючи загарбникам можливості рухатися углиб країни. І про полон, у якому вони перебувають уже понад три місяці.
Усе просякнуте духом воєнного часу: символічне зображення дівчини-України, яку роздирає темінь; графічне деталізоване віддзеркалення подій Майдану та Революції гідності; ящики з-під боєприпасів, що нині слугують мистецькою інсталяцією; картини дівчинки 2,5 років, яка яскравими фарбами малює війну; малюнки дітей, де базовим лейтмотивом є синьо-жовті кольори, на фоні яких лелеки в’ють гніздо, а в полі пломеніють маки…
Та сповнює духом боротьби дужий український козак, який розриває ланцюги рабства та покори, руйнуючи кремлівські вежі зла. А розписані яскравими фарбами й оптимістичними орнаментами шоломи, оздоблені картинами осколки ракет з Харкова та Києва, ромашкові снаряди та візерунковий «Джавелін», який колись нищив ворога, стали нагадуванням, що війна обов’язково закінчиться – і в Україні запанує мир. І навіть запашний і соковитий херсонський кавун зображений з українським рослинним орнаментом!
Все буде та вже є Україна! Ми в цьому впевнені! Але сплюндровані долі, знищені міста та села, скривавлену землю будемо пам’ятати завжди.
Пресцентр Уманського НУС