Слава і гордість українського народу
За ініціативи викладачів кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін у Науковій бібліотеці Уманського НУС відбулися історико-філософські читання «Іван Мазепа: постать на тлі епохи. Сучасне прочитання та новітні інтерпретації й рецепції в дискурсі XXI століття». Аспірантську залу бібліотеки прикрашала книжкова виставка «Слава і гордість українського народу», підготовлена працівниками бібліотеки.
Доктор філософських наук, професор Павло Ямчук у вступному слові повідомив присутнім, що зустріч присвячена політичному і культурному діячеві, гетьману запорізьких козаків Івану Мазепі, постать і подвижництво якого захоплює дослідників до цього часу.
Із наукових доповідей студентів Назара Михайловина (11-п ), Артура Тищенка (13-ас), Сергія Довганя (13-ас), Миколи Кравченка (13-ас), Єлизавети Заленської (11-ек) та Анастасії Поляніцької (11-тм) учасники історико-філософських читань дізналися про багатогранність постаті Мазепи: політик, державний діяч, меценат, володів 8-ма мовами, був власником найбільшої на той час бібліотеки, опікувався Києво-Могилянською академією – цей список можна продовжити іншими позитивними якостями українського гетьмана. Із доповідей студентів присутні прослідкували яскравий історичний шлях життєвого шляху Івана Мазепи, який володів даром зачаровувати людей красномовством. Існувала навіть приказка: «Цар скоріше не повірить ангелові, ніж Мазепі». Грав на бандурі, мав великий поетичний талант і хист, про що свідчать музичні твори на слова Мазепи, які прослухали присутні. Після доби Ярослава Мудрого та Володимира Великого часи великого гетьмана називали «другою золотою добою мистецтва».
Роки гетьманства Івана Мазепи стали переломним моментом у стосунках між Україною і Московією, а сама постать гетьмана сприймалася по-різному: для одних він – зрадник і запроданець, для інших – герой української нації. У виступах студентів прозвучала оцінка минулого української нації, що ґрунтується на історичних доказах та фактах.
Яскравою родзинкою історико-філософських читань стала пісня «Два кольори» у виконанні учня школи-колегіуму Дмитра Плахотника.
Іван Мазепа заклав фундамент незалежної української держави, завдання сучасників – зберегти її єдність та цілісність, адже в цьому – сила народу України.
Надія Зубова, методист Центру культури і виховання