09.04.2014 5583

Слава і гордість українського народу

За ініціативи викладачів кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін у Науковій бібліотеці Уманського НУС відбулися історико-філософські читання «Іван Мазепа: постать на тлі епохи. Сучасне прочитання та новітні інтерпретації й рецепції в дискурсі XXI століття». Аспірантську залу бібліотеки прикрашала книжкова виставка «Слава і гордість українського народу», підготовлена працівниками бібліотеки.

Доктор філософських наук, професор Павло Ямчук у вступному слові повідомив присутнім, що зустріч присвячена політичному і культурному діячеві, гетьману запорізьких козаків Івану Мазепі, постать і подвижництво якого захоплює дослідників до цього часу.

Із наукових доповідей студентів Назара Михайловина (11-п ), Артура Тищенка (13-ас), Сергія Довганя (13-ас), Миколи Кравченка (13-ас), Єлизавети Заленської (11-ек) та Анастасії Поляніцької (11-тм) учасники історико-філософських читань дізналися про багатогранність постаті Мазепи: політик, державний діяч, меценат, володів 8-ма мовами, був власником найбільшої на той час бібліотеки, опікувався Києво-Могилянською академією – цей список можна продовжити іншими позитивними якостями українського гетьмана. Із доповідей студентів присутні прослідкували яскравий історичний шлях життєвого шляху Івана Мазепи, який володів даром зачаровувати людей красномовством. Існувала навіть приказка: «Цар скоріше не повірить ангелові, ніж Мазепі». Грав на бандурі, мав великий поетичний талант і хист, про що свідчать музичні твори на слова Мазепи, які прослухали присутні. Після доби Ярослава Мудрого та Володимира Великого часи великого гетьмана називали «другою золотою добою мистецтва».

Слава і гордість українського народу

Роки гетьманства Івана Мазепи стали переломним моментом у стосунках між Україною і Московією, а сама постать гетьмана сприймалася по-різному: для одних він – зрадник і запроданець, для інших – герой української нації. У виступах студентів прозвучала оцінка минулого української нації, що ґрунтується на історичних доказах та фактах.

Яскравою родзинкою історико-філософських читань стала пісня «Два кольори» у виконанні учня школи-колегіуму Дмитра Плахотника.

Слава і гордість українського народу

Іван Мазепа заклав фундамент незалежної української держави, завдання сучасників – зберегти її єдність та цілісність, адже в цьому – сила народу України.

Надія Зубова, методист Центру культури і виховання