24.11.2013 5192

Сторінками книг визнаного садівника

Сторінками книг визнаного садівника
Сторінками книг визнаного садівника
22 листопада виповнилося 115 років від дня написання Юлієм Ланцьким, викладачем садівництва та головним садівничим Царициного саду («Софіївка»), праці «Основа плодоводства» про що свідчить остання стрічка: «г. Умань 22 ноября 1898».

Напередодні цієї події у музейній кімнаті Наукової бібліотеки для студентів 11-п групи відбувся історичний екскурс, ініціатором якого стала провідний бібліотекар Наталія Михайлова.

Наталія Василівна розповіла, що після того, як праця була надрукована в журналі «Русское садоводство», окремим виданням вона вийшла в 1899 році у московській типографії Волчанінова. Це видання (зазначено на титульній сторінці) можна було отримати «бесплатно» і лише «пересылка заказной бандеролью – 9 коп.». «Склад у автора (г. Умань ) Киевской губ. и в редакции Р.С.»

Сторінками книг визнаного садівника
Сторінками книг визнаного садівника
Наталія Василівна підкреслила, що слова, з яких починається книга «Основа плодоводства», міг сказати тільки науковець і педагог: «Всякому известно, что от посева на почве семени, не находящего в ней надлежащих условий питания, тепла, влаги и проч. никогда нельзя получить хорошего урожая, равно – как и от посадки неудачно выбранных сортов, плодовых деревьев для данной местности никогда нельзя рассчитывать на получение должных качеств плодов». Результати праці плодовода і учителя помітні тільки з часом.

Наталія Василівнач зачитала присутнім цікавий факт з книги: «Об обстоятельных требованиях посадки плодовых деревьев в Германии небезинтересны постановления короля Вютембергского Карла Великого, обратившего в свое еще время внимание на плодоводство и издавшего закон, по которому на «обязанности всякого, вступавшего в брак, лежала посадка не менее 6-ти плодовых деревьев на общественной и собственной земле». Благодаря этим мерам плодовые насаждения появились повсюду». «О прежней культуре плодовых насаждений свидетельствуют столетние старые сады и аллеи вдоль германских шоссейных дорог».

Вважаючи плодівництво мистецтвом, Юлій Ланцький з надією писав: «Этою довольно трудною задачею и обязанностью – распознавания и помологического изучения сортов плодовых деревьев не может быть обременен всякий плодовод и садовод, но труд этот должен быть уделом правительственных питомников, плодовых садов, не ставящих себе целью погоню за доходом от своих хозяйств, а служащих рассадниками действительно правильных названий деревьев с проверенными на них плодами. Раз плодоводство получит такое направление, можно быть вполне уверенными в быстром его распространении и, конечно, в улучшении быта населения и всего государства».

Більшість відомих робіт Ю.Р. Ланцького були написані в Умані, де пройшли його найкращі роки життя.

З виступу Костюк Майї Володимирівни, кандидата історичних наук слухачі дізнались про особливості навчання в Уманському середньому училищі землеробства і садівництва, рівень знань його випускників. Майя Володимирівна підкреслила, що велику роль у навчальному процесі завжди відігравала бібліотека. Вона висловила сподівання, що такі екскурси стануть доброю традицією у співпраці Наукової бібліотеки і кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін.

Сторінками книг визнаного садівника
Сторінками книг визнаного садівника

Так студенти відкрили для себе особистість вченого, дослідника з великим практичним досвідом – Юлія Робертовича Ланцького.

                                                               Ольга Гарбар, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін