Стратегічні напрями розвитку молочного скотарства
13 травня 2014 року відбувся науково-практичний семінар «Стратегічні напрями розвитку молочного скотарства на прикладі СТОВ «Верхняка-Агро» Христинівсько району Черкаської області». Викладачів кафедри економіки зустрів голова СТОВ «Верхняка-Агро» Грушовенко Г.П., який розповів про історію господарства, його здобутки, переваги та проблеми. Він зазначив, що це одне з кращих господарств не тільки в Черкаській області, але й на Україні. 32 роки очолював дане господарство Герой Соціалістичної Праці Береговий Федір Григорович. Господарство спеціалізувалось на вирощуванні та відгодівлі молодняку ВРХ, на виробництві молока та продукції рослинництва. Тут отримували більше 50 ц/га зернових, в т.ч. пшениці – 60 ц/га, кукурудзи – більше 80 ц/га, більше 400 ц/га цукрових буряків, біля п’яти тис. літрів молока на фуражну корову, 700-900 г середньодобового приросту молодняку ВРХ. Як у тваринництві, так і в рослинництві застосовувались найновіші технології виробництва.
Корисний досвід був для викладачів університету, які відвідували дане господарство і вносили свій вклад у його розвиток. Після 1991 року колгосп «Росія» був перейменований у ТОВ «Верхнячка-Агро», а славні традиції високоінтенсивного ведення господарської діяльності продовжує учень Ф.Г.Берегового, Заслужений працівник сільського господарства Грушовенко Григорій Петрович, який виріс у господарстві від бригадира рільничої бригади, завідувача тваринництва, дільниці, головного агронома до керівника спочатку колгоспу, а потім СТОВ «Верхнячка-Агро».
Григорій Грушовенко живе тими ж турботами, що й переважна більшість всіх людей, дбає про розвиток рослинницької і тваринницької галузей, адже йому близькі і зрозумілі інтереси людей села.
Він неодноразово обирався депутатом селищної і районної рад, 7 років очолював районну раду сільгосптоваровиробників, а з 2008 року – голова Спілки сільськогосподарських товаровиробників Черкащини. У нього багато задумів і планів на майбутнє.
Викладачі кафедри мали змогу відвідати тваринницький комплекс – один з небагатьох, що зберігся в Уманському та Христинівському районах, у якому утримується понад 700 голів ВРХ, в т. ч. корів – 335 гол. Також у господарстві на вирощуванні є коні й вівці. Вирощування тварин дає змогу підприємству виробляти для живлення ґрунту органічні добрива.
Необхідно зауважити, що у СТОВ «Верхнячка-Агро» застосовують безприв'язне утримання та доїння у спеціальних залах на автоматизованих установках. У молочному скотарстві це найбільш перспективна технологія. У порівнянні з прив'язним утриманням та використанням молокопровода це дозволяє знизити витрати на доїння корів у 1,5-2 рази, максимально реалізувати генетичний потенціал стада, автоматизувати зоотехнічний облік, поліпшити санітарно-гігієнічні умови. Корми розвозять двічі на день в необхідній кількості, щоб тварини могли їсти цілий день.
У СТОВ «Верхнячка-Агро» при застосуванні даної технології надої становлять понад сім тис. літрів молока на фуражну корову.
Доять корів у доїльних залах на установках «Ялинка» одночасно по 10 голів. Доїння на групових доїльних агрегатах дає можливість не тільки механізувати й автоматизувати доїння та низку допоміжних операцій (підмивання вим’я, масаж, додоювання, знімання доїльного апарата з дійок), а й створює умови для підвищення продуктивності праці. Даний процес обслуговують тільки дві доярки.
Для новонароджених телят спеціально створено післяродове відділення, де вони знаходяться в окремих огорожах певний період часу.
Грушовенко Григорій Петрович разом з колективом не тільки зберегли досягнуте, але й значно його примножили. Сьогодні господарство отримує більше 130 ц/га кукурудзи, 70 ц/га зернових, доїть більше 7 тис. літрів молока на корову. Директор Грушовенко Г.П. дорожить довірою людей. Навіть у складних кризових умовах він покращує соціальний захист своїх працівників. Тут не скорочують, як в більшості господарств, кількість працівників, а навпаки, застосовують найновіші технології виробництва, створюють нові робочі місця, підвищують оплату праці, яка сягає щомісячно 3,5-5,0 тис. грн.
У господарстві турбуються про розвиток села: воно газифіковане, дороги асфальтовані, тут кращий в області музей, де відтворено всю історію села і господарства.
Також директор СТОВ «Верхнячка-Агро» не забуває про школу, дитячий садок та футбольну команду і постійно піклується про них. Необхідно відмітити, що робітників у господарстві годують майже безкоштовно, тому що обід коштує 25 коп, а вечеря – 15 копійок.
У свою чергу завідувач кафедри економіки професор Дмитро Семенда подякував Григорію Петровичу за теплий прийом, цікаву розповідь та вручив йому лист-подяку за багаторічну співпрацю за підписом ректора Уманського національного університету садівництва Олени Непочатенко.
Людмила Пархоменко, доцент кафедри економіки