"Свято врожаю" в Умані
1 грудня в Уманському національному університеті садівництва відбувся 29-й Міжнародний науково-практичний семінар «Високоінтенсивні технології – в садівництво» («Свято врожаю»).
Проведення таких семінарів започатковано у 1996 році кафедрою плодівництва і виноградарства Уманського національного університету садівництва (професор Мельник О.В.). З плином часу він став чи не єдиним системним семінаром, де висвітлюються переважно питання плодівництва для господарств, що функціонують на засадах новітніх інтенсивних технологій. Спочатку семінар неодноразово проводився в передових садівничих господарствах України і далі – в нашому старовинному навчальному закладі.
Грудневе «Свято врожаю» проводилося вперше, але на нього прибуло близько 150 садівників і фахівців зі зберігання фруктів з 18 областей України і шести країн близького зарубіжжя та Європейського Союзу.
Місце проведення семінару вибране не випадково – саме фахівці Уманського НУС знають, як посадити ефективні сади, які в перші ж роки принесуть тонни врожаю. На кафедрі плодівництва і виноградарства слідкують за тенденціями світової фруктової галузі і працюють над власними ноу-хау. Заради цих знань на навчання садівничій справі до університету приїздять з віддалених куточків України, адже Уманський національний прагне давати більше, ніж стандартна освіта. Кращих студентів кафедра направляє на практику в фермерські господарства Польщі, Німеччини і Нідерландів, оскільки веде активну співпрацю із закордонними колегами.
Усі питання, що розглядаються на семінарі – реальні ситуації з життя садівничого бізнесу. Передові технології, орієнтація на світовий рівень і аналіз практичних досягнень передових садівничих господарств – ось три складові успіху відомого в країні садівничого форуму.
Кафедра плодівництва і виноградарства – один з досвідчених організаторів міжнародних проектів в українських вищих навчальних закладах. Останні два десятки років персонал кафедри активно стажується в навчальних і наукових центрах та садівничих господарствах Бельгії, Голландії, Італії, Німеччини, Польщі і США, веде вітчизняні й міжнародні наукові програми та співробітництво з компаніями-роботодавцями. За минулорічним рейтингом авторитетного журналу «Фокус» діяльність факультету і кафедри увійшла до 50 кращих університетських програм, що дають студентам практичні знання. Це закордонні практики в садівничих господарствах «Ліпніцькі» (Польща) і «Штопел» (Німеччина), а також краща міжнародна програма – практикум з інтенсивного садівництва, який кафедра веде спільно з польською Асоціацією розвитку інтенсивного садівництва.
У «Святі врожаю» взяли участь представники усіх садівничих регіонів країни та близького зарубіжжя, відомі вітчизняні і зарубіжні дослідники, представники регіональних асоціацій і корпорацій садівництва, практики, керівники і спеціалісти садівничих господарств, викладачі, аспіранти, магістранти і студенти нашого університету й інших навчальних закладів країни. Перед початком презентацій розгорнуто виставкові стенди, де можна було придбати вітчизняну і зарубіжну фахову літературу з інформацією про новинки щодо сучасного садивного матеріалу, засобів захисту саду, добрив та технічного оснащення для догляду за садом і зберігання садовини.
Програму виступів представлено доповідями українських та закордонних науковців, садівників та представників аграрних компаній.
У вступному слові проректор УНУС з навчально-наукової роботи доцент І.І.Мостов’як підкреслив важливість співпраці науковців і практиків та роль університету у забезпеченні кадрами садівничої галузі.
Під час пленарної частини учасники семінару обговорили сучасні та перспективні технології одержання високоякісної конкурентоздатної екологічно чистої продукції та її ефективного зберігання. Із зацікавленням заслухано доповіді щодо динамічних змін у сортименті яблук і груш на європейському ринку (магістр Адам Парадовські, Польща), ефективних способів збору врожаю і зберігання плодів (випускник УНУС, дорадник Євген Найченко, Україна), шляхів запобігання втратам під час зберігання (доктор Кшиштоф Рутковські, Інститут садівництва, Польща), новинок у технології зберігання садовини (Роланд Вірт, Німеччина; Іон Турчінші, Італія та Павел Баранські, Польща), прогнозування хвороб (Роберт Бінкевич, Польща) та позакореневе підживлення (випускник УНУС Сергій Машинник, Україна) як запоруку якості врожаю.
У вигляді круглого столу проведено дискусію експертів з питань якості продукції садівництва та її ефективного зберігання. На ній окреслено особливості будівництва (реконструкції) та експлуатації фруктосховищ–холодильників з метою уникнення втрат на шляху плодів з саду до споживача. В імпровізованому круглому столі взяли участь відомі українські фахівці – Віталій Саласенко (фірма «Інсолар», Харків) та Євген Найченко (дорадник, Київ), Олег Смульський (ФГ «Обрій», Немирівщина), а також Павел Баранський («Хлодні КА», Польща) та Роланд Вірт («Фріготек», Німеччина).
Розглянуто також повідомлення фахівця польської компанії «Тімак агро» щодо особливостей вирощування високоякісних плодів (Олександр Якубовський), нідерландської – «Розетта агро» з технічного забезпечення садівництва, нові технології зберігання плодів у регульованому газовому середовищі (Віталій Саласенко, Україна; Яцек Песевич, Польща). Учасники семінару мали нагоду оглянути експозиції садивного матеріалу німецької фірми «Лоддер», а також засоби технічного забезпечення садівництва українських фірм «Максімарін» і «Європейські садові технології» та польських «Агро леліва» й «Агросімекс» та зі зберігання фруктів компанії «Вінбудізол». Відбулася демонстрація техніки виробничого об’єднання «Уманьферммаш».
Стендові повідомлення з результатами наукових досліджень експонували професор А.Бутило і доцент Л.Дончук (кафедра загального землеробства), аспіранти М.Терещенко, А.Чаплоуцький, О.Шарапанюк, В.Пиркало та Л.Худік (кафедра плодівництва і виноградарства) та доцент І.Заморська, викладач Ю.Жмуденко та аспірант І.Мельник (кафедра зберігання і переробки плодів та овочів).
Виступи доповідачів супроводжувалися кулуарними дискусіями, обміном досвідом та новинками з ефективного зберігання плодів і догляду за садом на українському ринку.
Можливість придбати фахову літературу з питань закладання і догляду за сучасними садами і ягідниками надали польське видавництво «Плантпрес», редакції журналів «Новини садівництва», «Сучасні аграрні технології», «Напої. Технології та інновації», «Сонце сад» та інших вітчизняних періодичних видань.
Успіху "уманського" семінару – однієї з важливих позицій у вітчизняному календарі садівничих подій – сприяє також те, що його підготовку та ведення забезпечують викладачі, аспіранти і студенти нашого старовинного навчального закладу. Вони повністю забезпечують реєстрацію і розміщення гостей, викладачі кафедри іноземних мов (завідувач – доцент Л.Прокоф’єв) і кращі студенти допомагають зарубіжним доповідачам під час виступів та спілкування з колегами, а викладачі й аспіранти кафедри технології зберігання і переробки плодів та овочів (завідувач – професор А.С.Токар) організовують показові дегустації створених ними напоїв та плодоягідних вин.
Міжнародні семінари на базі Уманського НУС – постійно діюча школа передового досвіду в садівництві світового рівня. Ця складова навчального процесу є науковою базою підготовки висококваліфікованих агрономів-садівників, а отже – поступального розвитку галузі, а також ефективним засобом університетської профорієнтаційної роботи у сфері садівництва.
В.В.Манзій, голова оргкомітету, проректор з наукової та інноваційної діяльності;
О.В.Мельник, заступник голови, завідувач кафедри плодівництва і виноградарства.