02.07.2014 6740

Україно-польський садівничий семінар: червень – 2014

Науково-виробничий семінар з виїздом у кращі садівничі і ягідницькі господарства України й Польщі було організовано 22-26 червня кафедрою плодівництва та виноградарства УНУС за підтримки Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області, польської Асоціації розвитку інтенсивного садівництва та фірм «Stryjno Sad» і «Haygrove Poland».  Цей проект було започатковано більш ніж 15 років тому спільно з редакцією журналу «Новини садівництва» (www.novsad.com) та в 2011 р. відзначено журналом «Фокус» серед кращих університетських програм.

Серед учасників червневого семінару 2014 року – керівники і спеціалісти садівничих господарств Вінниччини (ТОВ «Рапсодія», фермерські господарства «Спринчан» і «Малахіт-ОП»),  Київської (ТОВ «Аллюр-Макс»), Донецької (Артемівська дослідна станція розсадництва Інституту садівництва НААН) і Полтавської (ПСП «Майбородівське») областей.

Головна мета семінару – участь у Дні саду польського Інституту плодоовочівництва, а також вивчення передового досвіду вирощування плодів і ягід, зокрема в закритому ґрунті.

Так фасують малину у господарстві Лешка Якубка (третій зліва) для експорту в країни Скандинавії

За програмою Дня саду, що відбувся в польському Інституті плодоовочівництва у м. Скерневіце, учасники семінару оглянули експериментальні насадження плодових і ягідних культур, а також виставкові експозиції польських та зарубіжних фірм з технологічного і технічного забезпечення агротехніки вирощування і зберігання якісної садовини.

Панорама виставок на Дні саду в польському Інституті плодоовочівництва (на передньому плані ділянка з оцінки нових сортів суниць)

Протягом тижневого виїзного семінару учасники відвідали інтенсивний яблуневий сад агрофірми «Зоря» поблизу м. Рівне. Ознайомилися з вирощуванням у відкритому грунті суниць (садівниче господарство Є. Прибильського поблизу Варшави), плодів яблуні («Lipnicki», Люблін) і груші («Gabrysiak», Влоцлавек), плодових саджанців у фірмі «ARNO» (Груєць), малини у плівкових тунелях (ягідницьке господарство «Jakubiak»), а також зберігання і логістики плодів у кооперативі «Stryjno Sad». Забезпечення плодового та ягідного виробництва машинами і механізмами продемонстровано в машинобудівних підприємствах «МСМ» та «Krolik» (м. Варка), а садівничі знаряддя змогли придбати в фірмі «Activ», прилади та інструмент – у фірмі «Elkner».

Наукова частина кількаденної закордонної поїздки забезпечувалася оглядом експериментальних плодових і ягідних насаджень Дослідного господарства Інституту плодоовочівництва (м. Скерневіце), ознайомленням з виставкою засобів виробництва та участю в конференції під час Дня саду цього провідного польського наукового закладу.

В кооперативі «Stryjno Sad» у водному потоці сортують чи не останню партію яблук з минулорічного врожаю (у центрі – директор ПСП «Майбородівське» Володимир Карпенко)

Вивчення сучасних технологій зберігання та логістики садовини відбулося в передових господарствах «Lipnicki» і «Gabrysiak» та в садівничому кооперативі «Stryjno Sad».

Культурною частиною програми стали відвідини Старого міста в польській столиці Варшаві.

Олександр Мельник,

завідувач кафедри плодівництва і виноградарства,