17.12.2015 6794

В Уманському НУС провели студентські "Вечорниці на Андрія"

Ще з сивої давнини день Андрія був для наших бабусь та дідусів великим зимовим святом. За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри. Для молоді вечір напередодні Андрія був ще одним приводом, щоб повеселитися, хлопцям – позалицятись, а дівчатам, може, – і судженого собі нагадати. Хлопці мали в цей час право бешкетувати і їм вибачались усі витівки.

Дуже полюбляють це свято і наші студенти, які разом з працівниками Наукової бібліотеки влаштували Андріївські вечорниці. Велику допомогу у підготовці цього дійства надали працівники Центру культури і виховання Світлана й Олександр Берднікови та гурт «Краяни».

Розпочали свято ведучі Ліза Омельченко (33-ас група) та Богдан Рибонька (12-а група), які звернулися до присутніх з вітальними словами та розповіли про історію  походження свята Калити.

В інсценізованій хаті прийняла вечорниці дбайлива Господиня (бібліотекар Людмила Тодосійчук) та її кумасі (бібліотекарі Марія Фіткаленко і Людмила Брижатюк). Як і годиться, першими із дзвінкими піснями до оселі завітали дівчата. Очікуючи парубків-односельців, вони беруться до приготування та випікання головного атрибута свята – калити – символа Сонця, достатку та богатства. Не забули дівчата й про ворожіння.

"Вечорниці на Андрія" в Уманському НУС

Незмінним головними героями свята були пан Коцюбинський та Калитинський, які й кусали Калиту, яку тримав охоронець. Він то піднімав її, то опускав, а хлопці верхи на «коні» - коцюбі намагались її вкусити.

Дівчата теж були ще ті – розводили сажу та вимащували нею тих, кому не вдалось вхопити кусень, ще й викуп з хлопців брали – за те, що калиту місили та пекли! Дівчата пригощали усіх присутніх різними смаколиками.

В Уманському НУС провели студентські "Вечорниці на Андрія"

У театралізованій постановці вечорниць студентам колоритно вдалося розкрити обрядовість свята на Андрія Первозванного, яке завжди вирізнялося таємничістю та загадковістю, а саме дійство було наповнене веселощами,  піснями, жартами.

Обрядове свято Андрія в університеті

А ще були вітання всім Андріям з днем Ангела, зокрема – декану факультету агрономії Андрію Мартинюку, доцентам Андрію Новаку, Андрію Любченку, Андрію Січкарю та багатьом іншим викладачам і студентам.

Присутніх пригощали варениками та смачною випічкою. З теплими словами вітання та подяки студентам і працівникам виступив заступник декана факультету агрономії з заочної форми навчання, доцент Андрій Новак.

Смачні вареники для гостей

Свято було наповнене задушевною та жартівливою українською піснею і, звичайно, отією щирою українською гостинністю, яка, певно, найбільш притаманна саме нашому народу.

Олена Черно, заступник декана

з виховної роботи факультету агрономії