18.07.2014 5575

Управління персоналом та економіка праці

“Управління персоналом та економіка праці” – порівняно новий напрям підготовки, який належить до галузі знань “Економіка і підприємництво”, який за умов ринкової моделі економіки є досить престижною та вельми дефіцитною спеціальністю.

Пояснюється це тим, що попит на таких фахівців щороку зростає, адже ефективна діяльність будь-якої організації багато в чому залежить від налагодженої роботи команди співробітників, яку покликаний забезпечити спеціаліст з управління персоналом.

Слід зазначити, що функції спеціаліста з управління персоналом значно розширилися (крім традиційного кадрового діловодства тепер він займається ще й моделюванням робочих місць, маркетингом, розвитком і мотивацією персоналу), а також підвищився його статус (сучасні керівники персоналом входять до складу вищого керівництва підприємств, організацій та компаній і беруть участь у стратегічному управлінні бізнесом). Такі зміни пояснюються тим, що роботодавці переглянули своє ставлення до персоналу в цілому, який тепер визнається однією із головних конкурентних переваг компанії на ринку.

Унікальність фахівців даної спеціальності полягає ще й в тому, що вони потрібні у всіх сферах діяльності, на підприємствах будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, а тому перспективи працевлаштування у випускників напряму підготовки “Управління персоналом та економіка праці” досить широкі. Більше того, маючи достатні знання і навички, глибоке розуміння економічних процесів і лідерські якості, фахівці з управління персоналом та економіки праці можуть займатися власним бізнесом, а магістри цієї кваліфікації можуть працювати ще й викладачами вищих та професійних навчально-виховних закладів. Зрештою, вдосконалення роботи державних установ соціальної сфери (управлінь і відділів соціального захисту, пенсійного фонду, центрів зайнятості) та місцевого самоврядування також сприяє виникненню нових робочих місць.

Попри широке поле діяльності і велику потребу в професіоналах - „трудовиках”, Уманський НУС є одним з небагатьох навчальних закладів України, в якому студенти опановуватимуть спеціальність „Управління персоналом і економіка праці”. Підготовка фахівців зазначеної спеціальності здійснюється в університеті за четвертим (найвищим) рівнем державної акредитації.

Науково-педагогічним і методологічним центром підготовки таких фахівців в університеті стала кафедра економіки. Колектив кафедри – це досвідчені висококваліфіковані викладачі, серед яких 3 професори, 9 доцентів, 1 старший викладач та 3 викладачі. Колектив поповнюється молодими науковцями, які успішно завершили навчання в аспірантурі і захистили дисертації за відповідним науковим напрямом.

На відміну від інших напрямів з галузі знань “Економіка і підприємництво”, навчальним планом з напряму підготовки “Управління персоналом та економіка праці” передбачено в органічному поєднанні вивчення економіки і права, підприємництва, менеджменту й інформаційно-комп’ютерних технологій, а також низку „людинознавчих” дисциплін, які охоплюють теорію і практику соціально-економічних відносин і ділового спілкування. Все це сприятиме підготовці висококваліфікованих та затребуваних спеціалістів.

Можливості працевлаштування:

Назва професійної групи

Професійна назва роботи

Професіонал у галузі праці та зайнятості, соціального захисту населення

• економіст з праці,
  • експерт з регулювання соціально-трудових відносин,
  • експерт з умов праці,
  • інженер з організації праці і підготовки кадрів,
  • інструктор передових методів праці,
  • страховий експерт з охорони праці,
  • фахівець з аналізу ринку праці,
  • фахівець з питань вирішення колективних трудових спорів,
  • фахівець з питань зайнятості,
  • фахівець із соціальної роботи.

Економіст

• економіст з планування,
  • економіст з бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності,
  • економіст з фінансової роботи.

Менеджер

• менеджер з персоналу,
  • менеджер з пенсійного страхування,
  • менеджер з підбору, забезпечення та використання персоналу,
  • менеджер в освіті, охороні здоров'я та соціальній допомозі.

Агент із зайнятості й трудових контрактів

• інспектор з кадрів,
  • організатор з персоналу,
  • фахівець з найму робочої сили.

Інспектор із соціальної допомоги

• інспектор з виплати пенсій,
  • інспектор з призначення пенсій,
  • інспектор з соціальної допомоги.

Соціальний працівник

• соціальний працівник,
  • фахівець з вирішення конфліктів.

Викладач навчальних закладів

• викладач вищого навчального закладу,
  • викладач професійного навчально-виховного закладу.

Науковий співробітник

• науковий співробітник (економіка, праця та зайнятість, соціальний захист населення).

Дмитро Семенда, професор, завідувач кафедри економіки