Виробнича практика з курсу «Інноваційні технології в садівництві». Проєкт «Норвегія-Україна»
Практична підготовка слухачів курсів професійної перепідготовки військовослужбовців, ветеранів і членів їх родин є невід’ємною складовою освітньої програми підготовки «Організація власного бізнесу в садівництві та овочівництві». Вона спрямована на закріплення теоретичних знань, отриманих слухачами за час навчання, набуття й удосконалення практичних навичок і вмінь. Основою сучасної практичної підготовки є виробнича практика, в процесі якої слухачі курсів вирішують завдання, визначені викладачем відповідно до вимог навчального процесу й обраної теми бізнес-плану.
Практичні заняття з дисципліни «Інноваційні технології в садівництві» в рамках проєкту «Норвегія-Україна» проводилися на дослідних ділянках і в садах Уманського національного університету садівництва. Під час занять Володимир Заморський, доктор сільськогосподарських наук, професор, акцентував увагу на тому, що «... коли закладаємо сад, потрібно одразу розуміти, хто буде споживати продукцію, де знаходяться цільові ринки, і саме під ці дані налаштовувати увесь процес. Сад – це багаторічні насадження, його не можливо пересунути або ж перезакласти дуже швидко. 10–20 років плодоношення – це декілька десятиріч вашого життя, тож садівництво – це не просто бізнес, це, фактично, життя. Тут немає можливості «ввімкнути третю зміну», як на звичайній фабриці. Є лише одна зміна тривалістю 365 днів. І все, що ви виробили, маєте якісно продати, щоб потім наступну зміну так само ефективно прожити». Окремо Володимир Васильович розповідав слухачам про те, які сорти краще вибирати для різних цілей.
Окрім сорту, важливі сучасні технології, адже потрібно отримувати плоди з чіткими параметрами форми, розміру, кольору тощо. Наприклад, з самого початку важливо визначитися, яких розмірів повинні бути плоди, а це залежить від живлення, нормування – скільки яблук на одному дереві, – що досягається обрізкою, проріджуванням. Виростити яблуко та продати – цього замало. Адже потрібно продати його ефективно.
На практичних занять були розглянуті також питання стану та перспектив розвитку садівництва в Україні, сучасні аспекти вирощування інтенсивних насаджень яблунь, технології вирощування садивного матеріалу плодових і ягідних культур і винограду, нові типи насаджень й особливості їх формування, системи утримання й удобрення ґрунту, особливості механізованого збору ягід чорної смородини, захисту плодових і ягідних культур від шкідників і хвороб, тонкощі обрізки яблунь залежності від сорту.
Під час виробничої практики слухачі закріпили та поглибили теоретичні знання, отримані в процесі вивчення певного циклу теоретичних дисциплін. Додатково закріпили й удосконалили теоретичні знання та професійні навички, їх застосування за організації та виконання окремих технологічних процесів; набули досвіду практичної роботи за своєю кваліфікацією; ознайомилися з організацією сільськогосподарського виробництва в сучасних економічних умовах на прикладі передових агроформувань; засвоїли сучасні агротехнології й ознайомилися з досвідом вирощування сільськогосподарських культур.
Пресцентр Уманського НУС