17.02.2014 5668

Вплив державного регулювання на ефективність сільськогосподарського виробництва

13 лютого 2014 року на кафедрі економіки відбувся черговий економічний семінар під керівництвом завідувача кафедри Семенди Дмитра Костянтиновича на тему: «Вплив державного регулювання на ефективність сільськогосподарського виробництва».  Гостем семінару був директор ТОВ «Дубова» Уманського району Черкаської області Матерянський Анатолій Миколайович.

ТОВ «Дубова» Уманського району Черкаської області є виробничою базою для практики студентів економістів.

Матерянський Анатолій Миколайович є не лише директором, а й засновником даного сільськогосподарського підприємства, а тому його доповідь була цікавою та змістовною для всіх присутніх.

Вплив державного регулювання на ефективність сільськогосподарського виробництва

ТОВ «Дубова» є одним із кращих підприємств Уманського району Черкаської області протягом всього періоду – 19 років його існування.

Протягом всього періоду підприємство було прибутковим. У 2013 р. товарооборот підприємства складає 25 млн. грн.

ТОВ «Дубова» користується пільгами від держави – пільговим податком ПДВ, який держава повертає підприємству на окремий розрахунковий рахунок (у 2013 році він склав 1 млн. грн.). Ці кошти підприємство може використовувати лише на розвиток підприємства (придбання дизельного пального, мінеральних добрив, насіння і т.д.).

Основною галуззю ТОВ «Дубова» є рослинництво, а основними культурами – озима пшениця, ячмінь, кукурудза, ріпак та соняшник. У 2013 році прибуток від виробництва соняшнику склав 1 млн. 342 тис. грн., собівартість 1 ц соняшнику – 174 грн., урожайність – 49 ц/га, рентабельність – 114%, площа – 280 га.

Прибуток від виробництва ярого ячменю склав  280  тис. грн., собівартість 1 ц  – 129 грн., урожайність – 46 ц/га, рентабельність – 31%, площа – 163 га.

Прибуток від виробництва кукурудзи на зерно склав 1 млн. 929 тис. грн., собівартість 1 ц –  88 грн., урожайність – 118 ц/га, рентабельність – 42%.

У 2013 році рентабельність виробництва озимої пшениці становила 109%, собівартість 1 ц – 82 грн., урожайність – 75 ц/га, площа – 580 га.

Прибуток від виробництва ріпаку склав 631 тис. грн., собівартість - 296 тис. грн., рентабельність – 42%.

ТОВ «Дубова» займається також галуззю тваринництва, основним видом галузі є молочне скотарство.

Також у підприємстві створено фонд запасів сільськогосподарської продукції, який дає можливість продавати продукцію за більш високими цінами реалізації.

Всі землі підприємства є орендованими у 7 населених пунктів. Із кожного гектара площі підприємство виділяє мінімум 100 грн. на соціальні потреби сільського населення. Лише протягом 2013 року керівник ТОВ «Дубова» Матерянський А.М. виділив на водогін 250 тис. грн., допоміг встановити у школах пластикові вікна, відремонтував лікарню, зробив ремонт будинку культури.

Особливу увагу Матерянський Анатолій Миколайович приділив трудовим ресурсам – основним ресурсам сільськогосподарського виробництва. Середній вік працівників тракторної бригади – 32 роки, середня заробітна плата у підприємстві – 2670 грн., заробітна плата комбайнера становить 5000-20000 грн. Особливо цінуються висококваліфіковані працівники.

У планах на майбутнє у керівника підприємства – відкрити цех з переробки деревини. А тому у ТОВ «Дубова» є вакантні посади, головною вимогою до претендентів є знання, а головне – це бажання працювати і підвищувати свій професійний рівень.

І, насамкінець, керівник і власник передового сільськогосподарського підприємства Уманського району Черкаської області Анатолій Миколайович зазначив: «Знання – це зброя, яку ніхто не відбере».

В обговоренні інформації приймали участь професори Уланчук В.С. та Семенда Д.К., доценти Коротєєв М.А., Соколюк С.Ю., Чернега І.І., студенти, майбутні економісти, інженери, бухгалтери.

Інна Чернега, доцент кафедри економіки