Хай святиться ім’я Твоє, Тарасе!
Нещодавно актова зала Тальянківського аґротехнічного коледжу Уманського національного університету садівництва була вщерть переповнена студентами, викладачами, учнями школи та мешканцями села: так дружно люди зібралися, аби зі щирим душевним трепетом вшанувати 200-літній ювілей Тараса Шевченка. І свято вдалося на славу!
З ошатно вбраної сцени звучали вірші з «Кобзаря» та пісні на слова керелівського генія. Дійство супроводжувалось вражаючим відеомонтажем, який випроектовувався на екрані і поглиблював загальне сприйняття емоційного й смислового наповнення літературно-музичної композиції, присвяченої великому Кобзареві. А коли в кінці у виконанні хору «Горлиця» урочисто-піднесено й щемливо-зворушливо зазвучала пісня «Реве та стогне Дніпр широкий…», люди піднялися зі своїх місць і слухали цю духовну святиню нашого народу стоячи… У багатьох на очах бриніли сльози…
Хочеться вірити, що душа нашого Пророка в ті благословенні миті чула з небес ту святобливу щирість тальянківців. Певно, що чула. Обов’язково чула.
Хай святиться ім’я Твоє, Тарасе! Хай святиться ім’я Твоє!..
Царям, всесвітнім шинкарям,
І дукачі, і таляри,
І пута кутії пошли.
Робочим головам, рукам
На сій землі
Свою ти силу ниспошли.
Мені ж, мій боже, на землі
Подай любов, сердечний рай!
І більш нічого не давай!
Царів, кровавих шинкарів,
У пута кутії окуй,
В склепу глибокім замуруй.
Трудящим людям, всеблагий,
На їх окраденій землі
Свою ти силу ниспошли.
А чистих серцем – коло їх
Постав ти ангели свої,
Щоб чистоту їх соблюли.
Мені ж, о господи, подай
Любити правду на землі
І друга щирого пошли!
Злоначинающих спини,
У пута кутії не куй,
В склепи глибокі не муруй.
А доброзиждущим рукам
І покажи, і поможи,
Святую силу ниспошли.
А чистих серцем? Коло їх
Постави ангели свої
І чистоту їх соблюди.
А всім нам вкупі на землі
Єдиномисліє подай
І братолюбіє пошли.
Шановні друзі!
Вірш, який Ви щойно прочитали, називається «Молитва». Написав його Шевченко із 24 по 26 травня 1860 року в Петербурзі. Жити йому залишалося менше року. І Тарас, ніби передчуваючи, що дні його на сьому світі лічені, зводив рахунки з власною долею, підводив риску під своїм життям і при цьому ненастанно й ревно молився за рідний народ… Великий людинолюбець і ненастанний правдошукач, мученик-страстотерпець і водночас нескоренний Прометей-тираноборець, він упокорено й водночас наполегливо благав у Бога святого благословення й заступництва для «чистих серцем», тобто для всіх добрих, совісних і «трудящих» людей, для «мертвих і живих, і ненароджених земляків» своїх, для майбутніх поколінь українців, а значить, і для нас із вами.
Боляче й гірко це усвідомлювати, але такий довгоочікуваний, такий жаданий для українців усього світу 200-літній Ювілей нашого національного Генія, на жаль, збігся з великими тривогами й страшними випробуваннями, які переживає в ці місяці наш народ. Велика загроза нависла над Україною. І нині нам усім разом, як ніколи, потрібні духовна сила, одностайність у думках, сподіваннях і діях і намолені велемудрим і далекоглядним Тарасом «єдиномисліє» і «братолюбіє». Тож єднаймося, братаймося і сталімо свою громадянську відвагу! І хай дає нам наснагу святе Шевченкове одкровення:
Свою Україну любіть!
Любіть її… Во врем’я люте,
В остатню тяжкую минуту
За неї Господа моліть…
Тож прислухаймося до пророчих настанов свого духовного Батька і помолімось усі разом за Вітчизну, за Шевченкову і нашу Україну! Помолімось, братове! Щиро і ревно помолімось, і душа Тарасова нас почує і молитиметься разом із нами!..
Сергій ТИХОЛОЗ, учитель