XXХІ Міжнародний науково-практичний семінар «Високоінтенсивні технології – в садівництво»
29 листопада 2013 року в Уманському національному університеті садівництва відбувся XXХІ Міжнародний науково-практичний семінар «Високоінтенсивні технології – в садівництво», започаткований у 1996 році кафедрою плодівництва і виноградарства Уманського НУС під керівництвом доктора сільськогосподарських наук професора Олександра Мельника.
Учасників семінару привітали ректор університету Олена Непочатенко та міський голова Юрій Бодров.
Олена Непочатенко відзначила знаковість події, адже семінар є постійно діючою науковою школою передового досвіду та невід’ємною частиною підготовки висококваліфікованих спеціалістів навчального закладу. Олена Олександрівна побажала плідної роботи та нових конструктивних рішень учасникам семінару, які не тільки здобудуть новий досвід, але й отримають незабутні враження.
До привітань приєднався і міський голова Юрій Бодров та побажав учасникам семінару успіхів, добра, здоров’я та успішного проведення заходу.
Семінар започатковано з другого року виконання так званого «голландського» проекту розвитку інтенсивного садівництва. З плином часу він став чи не єдиним системним семінаром, де висвітлюються переважно питання крупнотоварного плодівництва для господарств, що функціонують на засадах новітніх інтенсивних технологій.
Місце проведення семінару вибране не випадково – саме фахівці Уманського НУС знають, як посадити ефективні сади, які в перші ж роки принесуть тонни врожаю. На кафедрі плодівництва і виноградарства слідкують за тенденціями світової фруктової галузі і працюють над власними ноу-хау. Заради цих знань на навчання садівничій справі до університету приїздять з віддалених куточків України, адже уманський національний прагне давати більше, ніж стандартна освіта. Кращих студентів кафедра направляє на практику в фермерські господарства Польщі, Німеччини і Нідерландів, оскільки веде активну співпрацю із закордонними колегами.
Усі питання, що розглядаються на семінарі – реальні ситуації з життя садівничого бізнесу. Передові технології, орієнтація на світовий рівень і аналіз практичних досягнень передових садівничих господарств – ось три складові успіху відомого в країні садівничого форуму.
Кафедра плодівництва і виноградарства – один із досвідчених організаторів міжнародних проектів в українських вищих навчальних закладах. Останні два десятки років персонал кафедри активно стажується в навчальних і наукових центрах та садівничих господарствах Бельгії, Голландії, Італії, Німеччини, Польщі і США, веде вітчизняні й міжнародні наукові програми та співробітництво з компаніями-роботодавцями. За минулорічним рейтингом авторитетного журналу «Фокус» діяльність факультету і кафедри увійшла до 50 кращих університетських програм, що дають студентам практичні знання. Це закордонні практики в садівничих господарствах «Ліпніцькі» (Польща) і «Штопел» (Німеччина), а також краща міжнародна програма – практикум з інтенсивного садівництва, який кафедра веде спільно з польською Асоціацією розвитку інтенсивного садівництва.
І цього року в семінарі взяли участь садівники з усіх регіонів країни та близького зарубіжжя, відомі вітчизняні і зарубіжні дослідники, представники регіональних асоціацій і корпорацій садівництва, практики, керівники і спеціалісти садівничих господарств, викладачі, аспіранти, магістранти і студенти нашого університету й інших навчальних закладів країни.
Перед початком презентацій розгорнуто виставкові стенди, де можна придбати вітчизняну і зарубіжну фахову літературу з інформацією про новинки щодо сучасного садивного матеріалу, засобів захисту саду, добрив та технічного оснащення для догляду за садом.
Програму виступів семінару представлено доповідями українських та закордонних науковців, садівників та представників аграрних компаній: магістра Адама Парадовські, Польща, дорадника Євгена Найченка, Україна, Збігнєва Холика, Польща, викладача УНУС Ольги Дрозд, Сергія Гавришева, Україна.
Було проведено у вигляді круглого стола дискусію експертів із питань якості продукції садівництва та її ефективного зберігання, на якій окреслено шляхи уникнення втрат плодів на шляху з саду до споживача.
Стендові повідомлення з результатами наукових досліджень експонувалися співробітникам університету.
Виступи доповідачів чергувалися з кулуарними дискусіями, обміном досвідом та новинками з ефективного зберігання плодів та догляду за садом на українському ринку.
Учасники мали можливість придбати фахову літературу з питань закладання і догляду за сучасними садами і ягідниками та оглянути досліди й університетські демонстраційні ділянки – із захисту саду від градобою, створені аспірантом УНУС Макаром Терещенком із наданих австрійською компанією «Фрустар» матеріалів, із нових способів механізованого обрізування дерев (аспірант Андрій Чаплоуцький) та вирощування садивного матеріалу (докторант Володимир Майборода й аспірант Ольга Шарапанюк).
Міжнародні семінари на базі Уманського НУС – постійно діюча школа передового досвіду в садівництві світового рівня. Ця складова навчального процесу є науковою базою підготовки висококваліфікованих агрономів-садівників, а отже, поступального розвитку галузі.
За матеріалами прес-релізу, наданого доктором сільськогосподарських наук, професором, завідувачем кафедри плодівництва Олександром Мельником
Прес-центр університету