Закордонне стажування садівників УНУС: кафедра садівництва Варшавського природничого університету
22-27 березня 2014 р. кафедрою плодівництва і виноградарства Уманського національного університету садівництва було організовано навчально-наукове стажування з виїздом у кращі садівничі господарства України й Польщі і на Міжнародну наукову конференцію в місті Скерневіце поблизу Варшави (докладніше про конференцію). Відбулося воно за підтримки Асоціації розвитку інтенсивного садівництва Буковини і польських фірм «Agrofresh» та «Stryjno Sad»
Серед учасників поїздки в Польщу – члени міжкафедральної проблемно–пошукової науково–дослідної групи – викладачі Юлія Жмуденко і Віталій Пиркало з кафедри технології зберігання і переробки плодів та овочів та викладач Ольга Дрозд з кафедри технології зберігання і переробки зерна, а також аспіранти кафедри плодівництва і виноградарства Людмила Худік, Любомир Вихватнюк і Леонід Ременюк. Міжкафедральну науково–дослідну групу «Післязбиральна обробка плодів інгібітором етилену» в університеті створено в листопаді минулого року в рамках наукової школи «Біологія та технології вирощування плодових культур» з викладачів, аспірантів і студентів кафедр плодівництва та виноградарства, технології зберігання і переробки плодів та овочів і кафедри технології зберігання та переробки зерна.
Згідно із запропонованою програмою, поїздка включала ознайомлення з логістичним центром і холодильниками з регульованим газовим середовищем у кооперативі поблизу Варшави (докладніше про це у повідомленні «Закордонне стажування садівників УНУС: польський логістичний центр «ROJA»), а також з навчальною і науковою базою кафедри садівництва провідного польського аграрного освітнього закладу – Варшавського природничого університету.
Майже двохсотрічний Варшавський природничий університет – найстарший у Польщі і четвертий такого напрямку університет у Західній Європі – зберіг також свою колишню назву «Вища сільськогосподарська школа». Збудовані в сучасному модерному стилі навчальні корпуси і студентські гуртожитки університетського містечка розташовані в мальовничому передмісті Варшави – Урсинів.
Утворена в 1921 р. у м. Скерневіце кафедра садівництва в 1957 р. була перенесена до Варшави. Штат нинішньої кафедри садівництва, яку очолює доктор хабілітат, професор Казимір Томала, налічує дев’ять викладачів з науковими ступенями, з них три професори, п’ять наукових співробітників і лаборантів та п’ять аспірантів.
Кафедра викладає спеціальні дисципліни: «Розсадництво», «Плодівництво», «Механізація садівництва», «Регулювання росту і плодоношення плодових рослин», «Агротехніка саду, ягідника та виноградника», «Організація і проектування садівничого господарства», «Ягідництво», «Виноградарство», «Спеціальне садівництво» (помологія, екологічне садівництво), «Зберігання продукції плодоовочівництва» та інші.
Для магістрів викладається «Дослідна справа у садівництві», «Селекція плодових і ягідних рослин», «Мінеральне живлення плодових і ягідних рослин», «Основи дотримання сортової чистоти садивного матеріалу», «Фізіологічні основи росту і розвитку насіння і плодових рослин», «Біотехнологічні методи в селекції», «Плодові рослини світу», «Мало поширені плодові рослини», «Європейське садівництво і зберігання плодів» та «Регульоване виробництво плодів і ягід (у закритому ґрунті)». Окремо ведеться цикл семінарів з написання дипломних робіт.
Серед основних напрямів досліджень, що є також темами аспірантських і магістерських дисертацій, – селекція стійких до хвороб сортів яблуні для органічних садів і сортів груші до бактеріального опіку, господарсько-біологічна оцінка сортів плодових і ягідних культур (у т.ч. азійської груші); оцінка підщеп для яблуні і груші, способи вирощування садивного матеріалу; оцінка конструкцій плодового саду, розробка альтернативних гербіцидному пару способів утримання ґрунту, способів удобрення і зрошення; хімічне прорідження зав’язі яблуні і сливи; визначення оптимальних строків збору врожаю, його післязбиральної обробки інгібітором етилену (1-метилциклопропен) та розробка сучасних способів зберігання яблук, груш, сливи, черешні, голубіки й актинідії, зокрема в регульованому газовому середовищі (РГС) з ультранизьким вмістом кисню і динамічному РГС, товарна й органолептична оцінка продукції та інші.
Аспіранти кафедри зобов’язані захистити дисертацію упродовж п’яти років після закінчення навчання в аспірантурі, в іншому разі кафедра отримує негативну оцінку і обмеження набору аспірантів і студентів. Мінімальна стипендія аспіранта еквівалентна близько 4500 грн і може бути удвічі вища за активне виконання науково-дослідної роботи і написання наукових статей.
Навчальні заняття проводять в обладнаних сучасною технікою аудиторіях та лабораторіях.
Навчально-наукова станція садівництва має плодовий сад і ягідники площею близько 35 га в околицях Варшави з інтенсивними насадженнями яблуні, груші, черешні, вишні, актинідії і голубіки з краплинним зрошенням, надкроновим дощуванням (для захисту від заморозку) і протиградовою сіткою. Вирощену продукцію зберігають в найсучаснішому експериментальному холодильнику з регульованим газовим середовищем, а виручені від її реалізації кошти поповнюють кафедральний бюджет.
Сортування плодів забезпечує голландська автоматизована лінія «PERFECT» з укладанням продукції на кількох пакувальних столах.
Кафедра веде масштабні дослідження зі зберігання садової продукції в регульованому газовому середовищі, для чого використовують малооб’ємні контейнери місткістю по 180 кг продукції, де створюють газове середовище з різним співвідношенням вуглекислого газу і кисню. Випробовують також динамічні режими РГС на засаді моніторингу флуоресценції хлорофілу. Промислові ж партії плодів зберігають у 10-тонних камерах з регульованим газовим середовищем.
Тижневу експозицію плодів після зберігання («shelf life») за температури 180С і вологості повітря 85% здійснюють на кафедрі в спеціальному боксі.
У плодах досліджують вміст етилену в насіннєвій камері (газохроматографічно) і рівень індукованого плодами етилену (аналізатором ICA-56), щільність м’якуша комп’ютеризованим пенетрометром, а також вміст сухих розчинних речовин і титрованих кислот, виконують товарну і дегустаційну оцінку продукції після зберігання.
Учасники виїзного семінару щиро вдячні професору Казиміру Томала за ознайомлення з провідною в Польщі кафедрою садівництва Варшавського природничого університету, польським фірмам «Agrofresh» і «Stryjno Sad» й Асоціації розвитку інтенсивного садівництва Буковини за сприяння в здійсненні, а керівництву Уманського НУС – за надання можливості взяти участь в закордонній поїздці.