Закордонне стажування садівників УНУС: польський логістичний центр «ROJA»
22-27 березня 2014 р. кафедрою плодівництва і виноградарства за підтримки Асоціації розвитку інтенсивного садівництва Буковини і польських фірм «Agrofresh» та «Stryjno Sad» було організовано навчально-наукове стажування з виїздом у кращі садівничі господарства України й Польщі та на Міжнародну наукову конференцію в місті Скерневіце поблизу Варшави (докладніше про конференцію – у повідомленні «Садівники Уманського НУС на науковій конференції в Польщі»). Цей започаткований понад 15 років тому проект з організації навчально-наукових семінарів з виїздом за кордон відзначено серед кращих університетських програм за рейтингом компанії «СКМ» і журналу «Фокус».
Серед учасників нинішньої поїздки в Польщу – члени міжкафедральної проблемно–пошукової науково–дослідної групи «Післязбиральна обробка плодів інгібітором етилену» – викладачі Юлія Жмуденко і Віталій Пиркало з кафедри технології зберігання і переробки плодів та овочів та викладач Ольга Дрозд з кафедри технології зберігання і переробки зерна, а також аспіранти кафедри плодівництва і виноградарства Людмила Худік, Любомир Вихватнюк і Леонід Ременюк.
Міжкафедральну науково–дослідну групу створено в листопаді минулого року в рамках наукової школи «Біологія та технології вирощування плодових культур» з викладачів, аспірантів і студентів кафедр плодівництва та виноградарства, технології зберігання і переробки плодів та овочів і кафедри технології зберігання та переробки зерна.
Згідно із запропонованою програмою, практична частина програми поїздки включала ознайомлення з сучасними плодовими садами і фруктосховищем польського спеціалізованого садівничого господарства «Lipnicki» (база стажування викладачів кафедри плодівництва і виноградарства та виробничих практик студентів УНУС) поблизу Любліна та логістичним центром і холодильниками з регульованим газовим середовищем у кооперативі «ROJA» поблизу Варшави.
У суперсучасному логістичному центрі садівничого кооперативу «ROJA» учасники ознайомилися з інноваційною технологією зберігання, сортування і пакування яблук; детально було продемонстровано товарну обробку плодів після зберігання, особливості виробництва тари й відвантаження готової продукції для реалізації в польські та закордонні супермаркети.
Створений у січні 2010 р., нині кооператив «ROJA» налічує близько півсотні польських садівничих господарств з майже тисячею гектарів сумарної площі інтенсивних плодових садів. Основний сортимент яблук у господарствах членів кооперативу представлено сортами Айдаред, Глостер, Голден Делішес, Гала, Джонаред, Джонаголд, Кортланд, Лігол та Лобо.
Як повідомив голова кооперативу Роман Ягелінський, колишній прем’єр-міністр та міністр сільського господарства Польщі, логістичний центр кооперативу – шостий за величиною в Західній Європі за обсягом потужностей зі зберігання та підготовки плодів до реалізації – реалізує стратегію виробництва високоякісних свіжих плодів, адаптуючи продукцію до вимог споживача.
Логістичний центр кооперативу «ROJA» обладнано найсучаснішими холодильниками з регульованим газовим середовищем – 54 холодильними камерами з ультранизьким вмістом кисню загальною місткістю 18 тисяч тонн й технологічним обладнанням для сортування і пакування плодів, що забезпечує протягом сезону реалізацію ста тисяч тонн свіжих яблук і груш.
Сортування плодів забезпечує французька автоматизована лінія «MAF-RODA» потужністю до 25 тонн яблук на годину з укладанням продукції на шести пакувальних лініях.
Яблука постачають в основному для внутрішнього ринку, проте з введенням в експлуатацію сучасного логістичного центру і запровадження стандартів якості HACAPP, GlobalGAP та BRC швидко зростає обсяг експортних продаж у країни Західної Європи, Скандинавію і ринки арабських та північно-африканських держав.
Учасники виїзного семінару щиро вдячні польським фірмам «Agrofresh» і «Stryjno Sad» й Асоціації розвитку інтенсивного садівництва Буковини за сприяння в здійсненні закордонної поїздки, а керівництву університету – за надання можливості взяти в ній участь.