01.03.2023 421

1 березня – Всесвітній день цивільної оборони

З метою пропагування знань про цивільну оборону та підняття престижу Національних рятувальних служб, 1972 року набув чинності статут Міжнародної організації цивільної оборони (МОЦО).

На марші захисту України від російської окупації кращими своїми якостями відзначилася Цивільна оборона України, щоденно здійснюючи внесок у забезпечення життєдіяльності населення. Колектив Уманського національного університету садівництва зі всією належною відповідальністю поставився до інформаційних закидів про можливість територіальної інтервенції росії. Тож напередодні повномасштабного вторгнення, 22 лютого 2022 року, до навчального закладу попередньо було запрошено фахівця з цивільної оборони і на час трагічної і травматичної для всіх українців дати університетська родина вже збалансовано здійснювала заходи з запобігання небезпеки навчальному закладу, тим самим підтримуючи українську оборону. Адже осередок цивільної оборони в університеті успішно реалізовував тоді та втілює нині свої функціональні обов’язки

Надзвичайні ситуації техногенного, екологічного, природного характеру, які принесла з собою війна в Україну, є першочерговими викликами для фахівців діяльності МОЦО. А тому професійні кадри сфери цивільного захисту повинні мати компетенції у наступних ланках: управління в період надзвичайних ситуацій, як провідна галузь життєзабезпечення; надання технічної допомоги державам для попередження надзвичайних ситуацій в країні; інформаційна діяльність, що забезпечує знання населення з цивільної оборони, алгоритм дій. Підготовка спеціалістів міжнародного рівня здійснюється в Учбовому центрі в Швейцарії, а розповсюдження світового досвіду з ЦО провадиться через центр документації МОЦО та журнал «Цивільна оборона» що видається чотирма мовами.

Особливої актуальності знання з цивільної оборони набувають під час війни, адже нині від кожної людини в Україні залежить безпека життєдіяльності та стабільного перебування у тилових зонах держави. Тому здобувачі освіти в Уманському НУС теж мають можливість набути знань з цивільної оборони, адже на кафедрі екології та безпеки життєдіяльності викладається профільна дисципліна. Позаяк колектив, викладачі, студенти та випускники навчального закладу дбають безпеку довкілля, виробництва та побутових умов для життєдіяльності людини.

Діяльність з питань захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій є відповідальною та надважливою місією людства, адже: «Кожен має право на захист свого життя і здоров'я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та на вимогу гарантій забезпечення реалізації цього права від Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, керівництва підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування. Держава, як гарант цього права, створює систему Цивільної оборони, яка має на меті захист населення від небезпечних наслідків аварій і катастроф техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру».

Шановні колеги та студенти! Варто нагадати у Всесвітній день цивільної оборони про важливість регулювання відносин з охорони здоров’я людини та навколишнього середовища, безпеки в надзвичайних ситуаціях й обставинах повсякденного життя, і що вони є відповідальною справою кожного з нас. Складніше усунити наслідки, аніж їм запобігти. І надважливо знати, як уникнути ситуації, що може привести до «надзвичайної». Надскладні задачі, які поставила перед нами війна, мають певні алгоритми дій з усунення та мінімізації шкоди. І ми вдало справляємося з кожною з них.

Колектив університету впевнено крокує до перемоги над страхом, відпрацьовуючи у важкий для країни час вміння вирішувати практичні проблеми у сфері екології, навіть в процесі набувати позитивні якості фахівців охорони довкілля та збалансованого природокористування. Впевнені, що дбайливе ставлення та повага до себе і навколишнього середовища стане запорукою міцного здоров’я колективу та нації. Шануймося, бо ми того варті!

 

Пресцентр Уманського НУС