16.05.2021 410

16 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

16 травня – День пам’яті жертв політичних репресій
16 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

Третя неділя травня, що цього року припадає на 16 травня, згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року, є Днем вшанування пам’яті жертв політичних репресій.

Українська історична статистика й архівні матеріали донині не видають усіх відомостей для точного підрахунку кількості жертв політичних репресій в Україні.

Заслання, ув’язнення, розстріли, примусове психіатричне лікування, терор, репресії… Потерпали всі верстви українців – від селян до наукової і творчої інтелігенції. Відповідні архівні матеріали ставали секретними, режимними об’єктами та, як і місця поховань жертв репресій, охоронялися КДБ. Одним із символів страшних подій тих часів став Биківнянський ліс, що під Києвом – останній притулок, місце таємного поховання жертв масових політичних репресій, розстріляних співробітниками органів НКВС у київських в'язницях. Початок масових політичних репресій 1937–38 років поклав лютнево-березневий пленум 1937 року ЦК ВКП (б), на якому було ухвалено постанову «Антирадянські елементи», затверджену заступником наркома внутрішніх справ СРСР комкором М. Фріновським. В оперативному наказі № 00447 «Про операцію щодо репресування колишніх куркулів, кримінальників та інших антирадянських елементів» йшлося про ліміти на виконання смертних вироків… Статистика, якої мали дійти по УРСР та Київській області. Під дану справу було виділено й ухвалено «… відвід та відмежування земельної ділянки у 4,2 га «для спецпотреб НКВС УРСР» у 19–20 кварталах Биківнянського лісу. По периметру «чорний шмат» лісу обгородили високим щільним парканом, поверх якого було натягнуто шпичакуватий дріт, встановлено вежу спостереження.

З з 5 серпня 1937 по 17 вересня 1941 року тривала чорна справа на спецділянці НКВС УРСР, поставили крапку у використанні даного об’єкту «за призначенням» німці, організувавши часткові розкопки та виявивши масові поховання жертв сталінського режиму.

В Україні це найбільше місце масових поховань жертв комуністичного режиму, а територія спецділянки НКВС УРСР входить у трійку найбільших поховань періоду сталінізму. Історики і нині працюють над матеріалами тих історичних подій. Закатовані чи засуджені до страт в позасудовому порядку громадяни режиму «Великого терору» налічують за різними даними від 30 до 100 тисяч осіб. З них від 30 до 35 тисяч закатованих мешканців Києва й області, понад 3,5 тисячі іноземних громадян.

Секретні матеріали про спеціальний об’єкт НКВС УРСР, розташований в Биківнянському лісі, упродовж існування СРСР, до початку 1960-х років, десятиліттями приховувались під грифом «Цілком таємно» в архівах радянських спецслужб. «Клуб творчої молоді», під керівництвом дослідника Леся Танюка та його однодумці, члени клубу, неофіційно зібрали матеріали про сталінські репресії 1930-х років, розкривши чорну сторінку історії сталінського режиму.

Ми вивчаємо нашу історію, порівнюємо, робимо висновки, шкодуємо за загиблими, свято вірячи в добрі зерна, паростки яких сіємо в серцях наших дітей. Розуміємо, наше майбутнє залежить лише від нас. Тож не будьмо байдужими, сіймо добро.

Перед меморіалами Жертв політичних репресій схиляємо нині голови. Памятаємо…

Пресцентр Уманського НУС