24.03.2022 614

24 березня – Міжнародний день боротьби з депресією

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі. І з 24 лютого, коли російські війська прийшли «визволяти» й без того вільний народ України, всі мешканці нашої держави, гості та тимчасово перебуваючі на території країни, отримали «бонусом» низку емоцій: страх навіть від легких стуків, постійний напружений фізичний стан, адреналін і тривожність у тілі, хвилювання. Наслідковими витоками з таких станів можуть стати дратівливість, фізична втома, морально-психологічне виснаження, бездіяльність, апатія тощо. І найпоширенішою проблемою серед психічних розладів, викликаних воєнними реаліями, є депресія.

Депресія – це захворювання, від якого не застрахована жодна людина. Її основні характеристики – почуття пригніченості, втрата інтересу до життя та тієї діяльності, що раніше приносила задоволення, а також байдужість до близьких людей. Водночас хвороба не вказує на слабкість чи слабодухість, адже розвивається в результаті складної взаємодії соціальних, психологічних і біологічних факторів.

Дуже часто поштовхом до депресії стають негативні події: втрата роботи, смерть когось із рідних, психологічна травма, важка стресова подія. А відтак депресія може послабити стресостійкість і порушити нормальну життєдіяльність. Тому, аби депресія не перейшла у важку форму, практичний психолог Уманського національного університету садівництва надає низку порад:

«Кожна людина потребує безпеки та фізичного захисту, тому, насамперед для впевненості необхідно продумати алгоритм дій, які ви будете виконувати у разі виникнення небезпечної ситуації (вдягаєте теплий одяг, берете до рук заздалегідь заготовлену валізу з найнеобхідним (док.гроші), спускаєтеся до укриття).

Коли загрози немає і є вільна хвилина, обов’язково задовольніть свої приємні забаганки (кава, чай, читання книги, приготування улюбленої страви). Такі дрібниці допоможуть побороти стрес і врівноважать дихання.

Виробляти більше серотоніну допоможуть фізичні навантаження, тому вправи дадуть додатковий ресурс для подолання стресу та тривожного порогу.

Сон – є запорукою стресостійкості, тому нехтувати бажанням поспати не варто і при нагоді обов’язково скористатися послугами Морфея.

Психологи всього світу радять утриматися від надмірного потоку негативної інформації, тому робіть перерви в процесі її споживання, аби повністю відволіктися та переключити увагу на інші види діяльності (підмести, вимити посуд, пограти з дитиною, почитати казки, заклеїти клейкою стрічкою щілини в будинку, вікна і т.д).

Пам’ятайте: навіть якщо ви на неприйнятній психологічній хвилі – вона обов’язково дійде до логічного завершення, зійде нанівець, а глибокі вдихи допоможуть кисню потрапити до важливих життєвих органів і картинка сприймання за хвилину уже не матиме такої мінорної завіси.

При можливості посміхніться тим, хто поруч. Це також є гарним зняттям напруги та стресу для оточення, дасть відчуття безпеки.»

Тож нині, у Міжнародний день боротьби з депресією, бажаємо всім витримки та швидкої всеохоплюючої перемоги як над депресією, так і над тими нелюдами, які взяли на себе відповідальність вершити долі людські.

Слава Україні!

Пресцентр Уманського НУС