24.05.2024 249

24 травня — День слов'янської писемності і культури

День слов’янської писемності й культури відзначається в Україні щорічно 24 травня і має велике значення для історико-культурної спадщини держави, для підтримки належного рівня та розвитку української культури. В Уманському національному університеті садівництва проходять заходи просвітницького і культурного характеру, науково-практичні конференції, зустрічі з читачами в бібліотеці, присвячені вшануванню української мови та культури.

Після хрещення Київської Русі в 988 році на території сучасної України розповсюдилась писемність на основі глаголиці. Родоначальниками першого алфавіту для слов’янських мов стала кирилиця, яку створили Кирило та Мефодій, два брати грецького походження. Займаючись просвітництвом, автори абетки переклали на слов’янську мову Псалтир, Апостол та Євангеліє та багато давньогрецьких книг, таким чином культурна спадщина греків стала базовою для розквіту та започаткування слов’янської літературної мови та книжкової справи. Тож День слов'янської писемності і культури приурочений до дня вшанування їхньої пам’яті.

Послідовники Кирила розробили устав правил написання за аналогом унціала для латиниці, в якому були прописані системи побудови та розташування літер. До наших часів зберігся перший приклад використання кирилиці згідно з уставом — це меч коваля Людоти 1000-1050-их років, історики та археологи стверджують, що викарбувані літери були здійснені людиною, яка боролася за культуру і свободу.

Середньовічна Європа виокремлює слов’янську мову як одну з основних для поширення слова Божого, мова слов’ян, стає третьою після грецької та латинської. У воєнний час, час боротьби проти окупації росіян, українці інтенсивно дбають та утверджують імідж високоосвіченої української нації, плекають, вивчають, збагачують мову. Кожна людина несе в собі велику силу для морального та духовного розвитку суспільства, культуру і сутність свідомості роду, народу, країни, а писемність — це скарбниця, що береже ці надбання та примножує.

З Днем слов'янської писемності і культури.