28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників
Згідно з Указом Президента України, «з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні», з 2009 року започатковане державне свято – День визволення України від фашистських загарбників.
78 років тому саме на території України відбулися найзначніші та найфундаментальніші битви за визволення Європи від коричневої чуми, що прагнула захопити людство, ведучи нищівну Другу світову війну. І нині ми вшановуємо пам’ять про воїнів і всіх земляків, які загинули чи постраждали від дій окупантів у 1941–1945 роках. Очищення території нашої країни від ворога тривало 40 місяців (з 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року), а всі військові операції ускладнювалися фактом, що на саме на українській землі були зосереджені головні ворожі сили вермахту.
Найважливішими наступальними операціями у ході визволення України історично вважаються Воронезько-Харківська, Донбаська, Чернігівсько-Полтавська, Корсунь-Шевченківська, Львівсько-Сандомирська та Карпатська, яка стала завершальною і ключовою визвольною. За офіційною статистикою, понад 10 мільйонів людей у ході боротьби залишилися без даху над головою, 3 мільйони захисників загинуло під час бойових дій на території України, понад два мільйони наших земляків було вивезено під час окупації для примусової праці до Німеччини. Але кожен з них, явно чи приховано, протистоянням ворогу. І цим зробив величезний внесок у перемогу над фашизмом.
Чи може історична пам’ять попередити помилки в сьогоденні? Кожен з нас нині проводить історичний аналіз, де ж ми спіткнулися, що знову мусимо боротися з проявами фашизму на рідній землі? Як виявляється, відповідь лежала на поверхні: нас настільки потужно ламав режим репресій і голодоморів, геноциду та тотального знищення, що ми призабули, як треба щиро любити свою країну, шанувати державну мову, культуру нації. А головне – викорінювати будь-які спроби їх приниження і знецінення, пишатися здобутками минулих досягнень і найкращі з них впроваджувати у розвиток усіх прогресивних ланок на благо суспільства.
Нині кожен українець є свідком жахіття, які приносить війна і російський фашизм в Україну. Ми є сучасними феноменом поборниками «рашизму» у власній державі і обов’язково переможемо його окупаційні, смертельні тенети та загарбницькі зазіхання! Кожен з нас вбудовує власну свідому цеглину у святу Перемогу над російським окупантом.
Колектив Уманського національного університету садівництва та весь український народ нині здійснює покладання квітів до меморіалів, схиляючи голови у жалобі перед пам’яттю загиблих героїв, які самовіддано боролися, звільняючи Українські землі від нацистів. Вічна пам’ять тим, хто зробив свій внесок у спільну українську Перемогу!
Пресцентр Уманського НУС