05.12.2021 688

5 грудня – Всесвітній день ґрунтів

5 грудня 2002 року учасники Міжнародного конгресу ґрунтознавців (International Union of Soil Sciences) ініціювали запровадження Всесвітнього дня ґрунтів. Ґрунти – це основний ресурс виробництва в сільському господарстві. Забезпечуючи життєво необхідні екосистемні функції, ґрунти є основним засобом виробництва продуктів харчування, кормів, палива, природного волокна та лікарських засобів, що мають важливе значення для забезпечення добробуту людини та є одним з найважливіших компонентів продовольчої безпеки та здоров’я, а ще – важливим джерелом для благополуччя людей завдяки внеску в продовольчу, водну й енергетичну безпеку. Однак ґрунт не є відновлюваним ресурсом, тож обов’язком, безкомпромісним завданням для кожного свідомого громадянина є його екологічне раціональне використання.

Уманський національний університет садівництва ще з 1928 року має у складі кафедру агрохімії і ґрунтознавства, яка була створена на базі кабінету агрохімії, заснованого в 1926 році випускниками Уманського агрополітехнікуму П.А. Власюком і Я.І. Тютюнником під безпосереднім керівництвом академіка О.І. Душечкіна. На її базі виросли і сформувались самостійні та самодостатні підрозділи, що забезпечують якісну підготовку студентів: у 1936 році – кафедра загального землеробства під керівництвом С.С. Рубіна; у 1967 році – кафедра мікробіології, біохімії і фізіології рослин під керівництвом С.Є. Сапатого.

Фахівці з ґрунтознавства є високоповажними колегами в колективі Уманського національного університету садівництва, адже відповідають за генерування та поширення знань, інформування про ключову роль ґрунтів у підтримці життя та сільськогосподарського виробництва. Підвищення обізнаності загалу про важливість ґрунтів для продовольчої безпеки та функціонування екосистем матиме практичну результативність для національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави. Професорсько-викладацький склад кафедри агрохімії та ґрунтознавства, разом зі студентською спільнотою, є постійними учасниками всеукраїнських та міжнародних наукових і науково-практичних конференцій, що допомагає актуалізувати сучасні підходи та методики дослідження ґрунтів. Саме такі досліди постійно тривають на експериментальній базі університеті, даючи поштовх до проведення наукових досліджень. Їх результати впроваджують у навчальний процес, слідкуючи за актуальними оновленнями й осучасненнями. Це дозволяє сформувати якісні професійні вміння та навички у молодих фахівців, що є сучасними та відповідають передовому науково-практичному досвіду світового рівня.

Тож вітаємо всіх зі всесвітнім днем ґрунтів – і науковців, і тих, хто шанує та користується благами, зрощеними на їх неосяжних просторах. Плекаймо наше національне надбання та бережімо його для нащадків!

Ректорат

Профком