05.12.2024 96

5 грудня — Всесвітній день ґрунтів

Громада Уманського національного університету садівництва має у своєму колективі фахівців з наукових і практичних аспектів захисту та відтворення біорізноманіття ґрунтів, знавців, які наразі знаються на розв’язанні актуальних екологічних проблем.

Міжнародний союз ґрунтознавства (IUSS) у 2002 році виступив з ініціативою встановити Всесвітній день ґрунтів. 5 грудня 2013 року на 68-й Генеральній Асамблеї ООН офіційно проголошено Всесвітнім днем ґрунтів. Спільнота Уманського НУС відзначає міжнародне свято, нагадуючи колегам та молоді про значення ґрунтів для здоров'я планети та добробуту людства.

«Музей геології і ґрунтознавства в Уманському НУС було створено під керівництвом відомого ґрунтознавця та автора навчальних посібників із ґрунтознавства Миколи ШКВАРУКА. Майже вісімдесят років колекції і рідкісні екземпляри музею поповнюються, а відвідувачі мають змогу розширити свої знання про зразки мінералів гірських порід і ґрунтових покривів», — розповідає доцент кафедри агрохімії і ґрунтознавства Уманського національного університету садівництва Андрій МАРТИНЮК. Унікальна Агрохімічна карта ґрунтів України, виконана із бурштину нині також є дорогоцінним екземпляром музею, а презентували її колишні студенти Уманського НУС, академік НААН Віктор КАМІНСЬКИЙ і Почесний академік НААН Павло КАЛЕНИЧ.

А 5 грудня в Уманському національному університеті садівництва відбувся круглий стіл присвячений Всесвітньому дню ґрунтів 2024. Кафедра агрохімії і ґрунтознавства факультету агрономії та її колектив: науковці, агрономи, ґрунтознавці, агрохіміки — викладачі, магістри та аспіранти Уманського національного університету садівництва мали нагоду долучитися до участі у заході. Традиційна щорічна конференція цьогоріч зосереджується на обговоренні питань впливу воєнних дій на ґрунтові ресурси України та заходи з відновлення. Фахівці мають на меті обговорити адаптацію агротехнологій до змін клімату та сучасного стану земель, збереження родючості на виснажених війною українських землях. Збираючи велике коло учасників, доповідачів і слухачів присутні прослухали цікаві та змістовні доповіді про проблеми опустелювання ґрунтів, біорізноманіття, організації моніторингу ґрунтів сучасними засобами та технологіями, про новітні підходи до оцінювання екосистемних послуг ґрунтів та інше.

Професор кафедри агрохімії і ґрунтознавства Григорій ГОСПОДАРЕНКО доповів на тему: «Сучасні агротехнології в умовах змін клімату».

В рамках проведення заходу, науково-педагогічні працівники кафедри долучилися до роботи онлайн-конференції «Турбота про ґрунти в умовах війни та миру: стан, моніторинг та управління», яку зініційовано Національним науковим центром «Інститутом ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. СОКОЛОВСЬКОГО».

Бажаємо фахівцям, щоб місія, що полягає у науковому забезпеченні сталого розвитку ґрунтових ресурсів України, збереження здоров’я ґрунтів, відтворення їх родючості була здійсненною, а мир назавжди оселився на українській землі.

Дякуємо колегам Уманського НУС та науковцям національного наукового центру «Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. СОКОЛОВСЬКОГО», «Українському товариству ґрунтознавців та агрохіміків», науковим установам та освітянам ВНЗ України за співпрацю та можливість долучення до актуальних наукових подій у сфері ґрунтознавства та агрохімії.