16.11.2022 830

Бути толерантним – це мистецтво жити

Бути толерантним – це мистецтво жити
Бути толерантним – це мистецтво жити

Останнім часом ми все частіше зустрічаємо у повсякденному житті термін «толерантність». Навіть загальновизнане свято – Міжнародний день толерантності – відзначається 16 листопада у світі на його акцентування. Проте не завжди нам відомо, що ж все-таки означає це звучне слово.

Толерантність – це активна позиція, що базується на самоповазі та визнанні універсальних прав та основних свобод людини. Вона передбачає повагу до чужих переконань, дозвіл і право на них. Декларація тисячоліття Організації Об’єднаних Націй з 2020 року має затверджені базові цінності людства: свобода, рівність, солідарність, повага до природи (навколишнього світу), загальний обов’язок і толерантність. А ще прогресивна світова спільнота впевнена, що коли люди почнуть плекати такі риси в собі, життя стане мирним і щасливим.

Саме на ці ознаки спрямовується уся діяльність в Уманському національному університеті садівництва. З покоління в покоління наставники пропагують серед вихованців рівність і неупередженість, спонукають до набуття вміння аналізувати ситуації і знаходити найприйнятніші способи та форми співпраці, дотримуватися елементарних суспільних правил і поважати себе й оточуючих.

Адже прояви нетерпимості в суспільстві, нехтування загальнолюдськими цінностями, порушення прав людини, упередженого ставлення до оточуючих породжують негативні соціальні явища: війни, ненависть, заздрість, брехливість, жадібність. Саме тому, для покращення життєдіяльності, толерантність відіграє фундаментальну роль. А ще важливо розвивати в собі здібності до критичного мислення, формувати високі моральні еталони, відкрито сприймати інші культури, цінувати свободу, поважати людську гідність, унікальність та індивідуальність, відсторонятися від конфліктів, засуджувати будь-який прояв насильства (фізичного, морального, психологічного й іншого). Адже сучасне життя у стрімкому потоці передових технологій має бути мирним.

Толерантність, як суспільна цінність, закріплена в статтях 54 і 55 Закону України «Про освіту». Однак навчити такому складно, ми можемо лише подати власний приклад. І це забезпечить повагу до суспільної моралі та цінностей, розкриє в характері й особисті тих принципах зерна правди, справедливості, щирості, добра, щедрості, патріотизму. Тож вже сьогодні будьмо гідним прикладом для нашого майбутнього!

Пресцентр Уманського НУС