15.09.2022 265

Цінуймо власну свободу – підвалини демократичного суспільства України

15 вересня у всьому світі відзначають Міжнародний день демократії. Його святкування було ухвалено Генеральною Асамблеєю ООН на 46-му пленарному засіданні у 2007 році.

В Уманському національному університеті садівництва повсякчас дбають про те, аби права та свободи студентства були дотримані, а їхні знання про демократичні основи суспільства та його діяльності підкріплювалися практичними прикладами реалізації. Адже воля та свобода – базові засади демократії – мають викристалізовуватися у характері кожного з юних літ і міцніти та закріплюватися протягом усього життя.

Саме на засадах рівноправності, вільного волевиявлення, моральності, духовності, дотриманні прав і свобод народу, стабільності та правопорядку базується демократичне суспільство. І повноцінний, людиноорієнтований, політичний режим, при якому кожен учасник є рівноцінним і впливовим на відповідальний сектор діяльності, називають демократичним. Єдиної моделі демократії не існує, та, на думку науковців, є велика ймовірність і реальність існування демократичного суспільно-державного устрою, що дозволить 100% забезпечити права та свободи людини.

Як би не намагалися правлячі структури різних країн створити демократичне суспільство, ми не зможемо побачити ідеальну модель, гідною наслідування. Демократія є політичним феноменом, розвиток якого відбувається одночасно з суспільними трансформаціями та зумовлюється ними. Таким чином, демократичний транзит є основною набутою рисою майже усіх країн і носить переважно «імітаційний» характер.

Варто зауважити, що піднімаючи питання про демократію треба акцентувати увагу як на внутрішньо-засадничій недосконалості, так і на практичній стороні її впровадження, окремо зважаючи на уявлення і очікування соціуму про її позитивний ідеал. Однак індикатором демократичного удосконалення мають виступати звичайні громадяни у взаємодії з політичною елітою. Тому варто звертати увагу на показники суспільства та рухатися з динамічним прогресом, аби відвернути такі явища, як абсолютизм, фашизм, диктатуру та тоталітаризм.

Українці нині не просто стоять на сторожі власної демократії, а платять за неї дорогу ціну. І не лише протягом останніх місяців –  наша свобода сплачена репресіями й утисками тоталітарного минулого.

Цінуймо ж власну свободу, бо за нашу майбутню Перемогу рахунок сплачено сповна. Однак і надалі нам усім слід пильнувати реалізацію демократичних засад українського суспільства.

 

Пресцентр Уманського НУС