19.10.2023 894

Декларація відповідальності людини: 15 принципів для успішного розвитку суспільства

Уманський національний університет садівництва є осередком науки та освіти, колектив якого має у розпорядженні світле право навчати та передавати спадок минулих поколінь молоді для успішного розвитку людства. Нинішня війна змусила замислитися про суворі реалії, які спонукали сучасників стати до лав захисту Батьківщини. І одна з її причин – невміння вчасно окреслити власні рамки, дозволивши іншому знущання над собою – проста та лежить на поверхні: кожна людина має нести відповідальність за власне життя, вміти відрізняти добро від зла. Саме тому на державному рівні 19 жовтня щорічно, у день народження Богдана ГАВРИЛИШИНА, українського, канадського та швейцарського економіста, громадського діяча, мецената, колишнього члена Римського клубу, іноземного члена НАН України, відзначається Всеукраїнський День відповідальності людини

Саме Богдан ГАВРИЛИШИН, автор «Декларації відповідальності людини», у 15-ти пунктах розмістив суть і вірний шлях успішного розвитку людства:

1. Говори правду.
  2. Підтримуй своє здоров’я.
  3. Вчися, розвивай свої таланти, здібності.
  4. Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе.
  5. Будь вільною людиною, відповідай моральним та етичним принципам.
  6. Прагни до гармонії між особистим, професійним та соціальним життям.
  7. Реалізуючи власні права, не обмежуй прав інших членів суспільства.
  8. Вирішуй більшість питань на індивідуальному, сімейному, громадському рівнях.
  9. Обов’язки людини до сім’ї:

– бережи культурну спадщину своїх предків;

– стався до батьків з любов’ю та повагою, за потреби допомагай їм;

– стався до братів і сестер як до кращих друзів.

1. Обов’язки батьків до дітей:

– люби своїх дітей, виховуй в них етичні та моральні цінності;

– сприяй їхній освіті та розвитку їхніх талантів та особистостей, виховуй їх як вільних людей.

1. До суспільства:

– допомагай суспільству бути ефективним у наданні таких послуг, як початкова освіта, охорона здоров’я, соціальні послуги;

– сприяй добробуту усіх членів суспільства;

– зберігаючи свою ідентичність, будь свідомою частиною усієї світової спільноти.

1. До довкілля:

– економно та розумно використовуй всі ресурси, уникай забруднення біосфери. Допомагай зберегти біологічне та зоологічне різноманіття.

1. До країни– будь законослухняним;
  2. До майбутніх поколінь:

– залиш навколишнє середовище у кращому стані, ніж отримав: із збільшеним культурним спадком, цінностями, щоб уможливити майбутні покоління бути ефективнішими у політичній, економічній, соціальній, культурній сферах життя.

1. До світу:

– будь толерантними та стався з повагою до всіх рас, етнічних груп, релігій, мов, звичаїв;

– вивчай різні мови та хоча б базові речі про інші цивілізації;

– сприяй розумінню різних культур, їхніх цінностей для мирної співпраці та чесної торгівлі.

Нині ми, українці, маємо усвідомити, що дбайливе й уважне ставлення до себе допоможе якісно виконувати усі вищенаведені рекомендації. Адже в основі кожного з них лежить зерно людинолюбства, повага до оточення та довкілля.

Шановна університетська спільното! Хай постулати Декларації відповідальності людини стануть для кожного з нас щоденним обов’язковим ритуалом до виконання, адже на шляху до миру так важливо вдосконалювати себе! І краще це робити у гармонії зі світом. Ми неодмінно сягнемо української Перемоги, та такими як раніше ми вже ніколи не будемо, адже – варті найкращого! Шануймося, бо ми того варті.