23.11.2024 72

День пам’яті жертв голодомору

Щороку в четверту суботу листопада громада Уманського національного університету садівництва, як і вся Україна, вшановує пам'ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 рр.

Трагічні події Голодомору 1932–1933 років Ватикан назвав геноцидом у «Компендіумі соціальної доктрини Церкви», опублікованому 02 квітня 2004 року. Європейський Парламент 15 грудня 2022 року ухвалив резолюцію «90 років після Голодомору: Визнати масове вбивство голодом геноцидом». Згодом Парламентська Асамблея Ради Європи 12 грудня 2023 року ухвалила резолюцію «Забезпечення справедливого миру в Україні та тривалої безпеки в Європі», що містить положення про визнання Голодомору 1932–1933 років в Україні геноцидом Українського народу. Сучасні геноцидні наміри росіян в агресії проти України наповнені рисами геноциду, тож, 03 жовтня 2024 року ПАРЄ ухвалила резолюцію «Вшанування 90-х роковин Голодомору — Україні знову загрожує геноцид»…

Трагічні події, які переживають нині українці у війні проти окупації та рашизму, підтверджують той факт, що злочинці мають бути засуджені, а історична правда, донесена до спільноти, аби злочини ніколи не повторилися. Вшанування пам’яті жертв — це данина тим мільйонам людей, які втратили життя через масові штучні голоди.

23 листопада спільнота Уманського національного університету садівництва долучилась до загальнонаціональної хвилини мовчання та традиційної акції «Запали свічку», щоб разом з усією Україною вшанувати пам’ять жертв Голодоморів 1932–1933 років, масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Студенти та викладачі запалили свічки пам’яті на своїх підвіконнях не лише як символ пам’яті про трагічні події першої половини ХХ століття, а й як символ віри у світле майбутнє нашої Батьківщини. Ми не маємо права забувати мільйонів людських життів, які занапастив комуністичний режим, нащадки котрого сьогодні ведуть повномасштабну геноцидну війну проти українців.

Наш обов’язок — вести цивільний фронт російсько-української війни, в тилу стати дієвою підтримкою захисникам і захисницям, які ведуть нерівний бій із окупантами за цілісність і демократичний вибір України, за нашу незалежність, соборність і мирне майбутнє.

Нині кожен запалює свічку пам’яті. Вогник у вікні — це вияв скорботи, пам’яті про мільйони загублених людських життів, які безвинно постраждали потрапивши у безвихідь у власній країні від комуністичного тоталітарного режиму. Відбулася окупація України, а за нею злочини проти людяності: численні вбивства, насилля, масові репресії, терор, депортації. Нинішня війна росіян проти українців розповідає світу чергову правду зі складовими геноцидної політики росії: умисний терор цивільних, масові вбивства, напади на укриття, розстріли шляхів евакуації та гуманітарних коридорів, бомбардування житлових районів, сексуальне насильство, викрадення та депортації включно із насильницьким переміщенням дітей-українців на територію країни-агресорки.

Сьогодні Україна в жалобі, а пам'ять про Голодомор 1932–1933 років є чинником суспільної мобілізації людства всього світу, щоб назавжди дати відсіч і повсякчас чинити опір злочинним режимам, які знущаються з націй та народів. 

Запалимо свічу… Вогник у вікні є символом пам’яті та віри в перемогу.