05.12.2023 305

Ґрунти – життєво важливий фільтр здорового довкілля

Ґрунт є найскладнішим біоматеріалом на планеті через складну архітектуру та мільярди мікробів із надзвичайною біотичною різноманітністю. Спільнота Уманського національного університету садівництва глибоко переконана та науково підтверджує аксіому про важливість здорових ґрунтів і взаємозалежності екосистеми, адже 95% компонентів споживчого продовольства людство напряму або побічно отримує з ґрунту. Тому постійний моніторинг стану об’єктів оточуючого середовища, зокрема ґрунту в межах житлових забудов, зон впливу автомагістралей, на берегах водойм, меж санітарно-захисних зон і підприємств є важливим завданням фахівців зі сфери грунтознавства, яку детально вивчають  на кафедрі агрохімії і ґрунтознавства Уманського НУС. Таким чином колеги і їх вихованці набувають необхідних знань, аби дбати про наповненість ґрунтів необхідними природніми продуктами, що покращують здоров’я людини.

Є в Уманському НУС і ще одна цікавинка – музей геології, у якому представлені родичі ґрунтів, сполуки кристалічної будови, що утворюються в результаті геологічних процесів – мінерали. Однак вони формуються не лише на Землі, а й на інших космічних тілах, а ще є красномовним свідченням і носієм важливої інформації про походження і унікальні хімічні та фізичні властивості планети. Кожен експонат музею геології містить важливу інформацію про мінеральну частину ґрунтів і складу верхнього шару літосфери – земної кори. У музеї мінералів представлено широкий спектр мінералів, включаючи дорогоцінні камені, прикраси й інші вироби, виготовлені з мінералів.

Ґрунт, будучи універсальним біологічним фільтром та нейтралізатором більшості видів забруднень є базовим для сільськогосподарського виробництва та лісового господарства. В Україні, у зв’язку з воєнним вторгненням росіян, відбулося інтенсивне забруднення ґрунтів. Ракетні атаки, бомбардування промислових об’єктів, сіл і міст, об’єктів цивільної інфраструктури, вибухи на хімічних заводах та підприємствах – це відкритий акт вандалізму, злочин проти екосистеми, адже викиди токсичних речовин в довкілля є геноцидом не лише українців. Ннаслідки таких дій поступово стануть гірким відлунням за байдужість соціуму і відзначаться у всіх регіонах світу. Спалахи небезпечних інфекційних хвороб (гострі кишкові інфекції, вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз), слабкості організму, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьо-зелених водоростей і багато інших небажаних результатів нешанобливого ставлення до довкілля). Тож кожен нині має бути обізнаним і дбати про безпеку та якість земельних ресурсів.

Саме тому та важлива місія, яку виконує спільнота кафедри агрохімії і ґрунтознавства Уманського НУС впроваджуючи знання у практичну реалізацію, є одним з базових елементів життєдіяльності сучасного суспільства.

Шановні колеги, хай ваша справа у сфері ґрунтознавства, що долає безліч перепон, викликаних сучасними проблемами, буде успішною, а ґрунти – плідними і життєдайними!