23.10.2024 160

МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВЯ – ЗАПОРУКА СТІЙКІСТІ ПІД ЧАС ВІЙНИ!

На третьому році виснажливих подій ми всі давно перейшли з моделі «спринту» на модель «марафону». І вкрай важливо під час тривалих випробувань не виснажитись і не випасти зі строю щоденних задач. Нам потрібно кожному знайти темп, який нам під силу, який дозволяє «рівно дихати» і невтомно здійснювати нашу працю у довготривалій перспективі: працювати, вчитися і творити своє майбутнє.

Під час кризових ситуацій більшість із нас може відчувати розгубленість і безпорадність. У якийсь момент може здатися, що людина втрачає повний контроль над власним життям. Завдання фахівців психологічної допомоги показати, що попри дію надпотужного стресового чинника, залишаються речі та справи, які лежать у полі нашого контролю. Професійною мовою це називається "салютогенна перспектива". Простими словами, це коли людина опирається на те, що в неї є на даний момент. Це дозволяє сконцентруватися на факторах, які зберігають та зміцнюють її фізичне та психічне здоров’я.

Контактність, комунікабельність, відповідальність за себе, дітей, рідних, вміння працювати з середовищем, яке є зараз, здорові звички, навіть почуття гумору. Нарешті креативність, за допомогою якої можна віднайти сенс навіть там, де його на перший погляд немає. Всі ці речі, які в нас ніхто не зможе відібрати, бо вони – це і є ми, дають нам можливість повернути контроль над ситуацією настільки, наскільки це можливо.

Психологічна стійкість (синонім: резилієнтність) – це здатність проходити крізь життєві випробування зберігаючи, відновлюючи та плекаючи при цьому своє ментальне здоров’я. Це надзвичайно важлива якість, яка зростає при подоланні труднощів чи життєвих викликів. Ми стаємо стійкіші кожної миті, коли обираємо в моменті резилієнтну відповідь: звестися після падіння, бути мужніми, не зважаючи страх, творити життя попри біль втрат.

В країні війна – і ми гартуємо нашу стійкість разом! Індивідуальну. Національну. Солідарну загальнолюдську. Стійкість важливо плекати і тримати рівновагу, як пілот тримає курс літака. Регулярно аналізувати свій психічний стан і розуміти: як можна допомогти собі в складні часи.

Для підтримки ментального здоров’я здобувачів освіти нашого університету  було проведено серію зустрічей з практичним психологом Валентиною Мазуренко. Так студенти мали можливість пізнати доступні і найбільш дієві способи впоратися зі стресом, дізнатися про техніки самодопомоги, проаналізували власний психічний стан тощо. Лише маючи навички самодопомоги ми можемо ефективно допомогти собі, а також переконливо та дієво навчити інших турботі про себе.

Здійснено ряд зустрічей зі студентами-першокурсниками всіх факультетів закладу, на яких проведено психодіагностику їхнього рівня стресу, тривожності, фрустрованості, агресії, ригідності та резилієнтності. Продовжується консультативна та корекційна робота з тими, хто потребує наразі психологічної підтримки.   Від психоедукації ми переходимо до практичної допомоги, дій та відповідних технік, які допомагають впоратися з проблемами, прийняти рішення, активно залучаючи до процесу.

Не можливо бути ефективним у навчанні, роботі чи іншій діяльності, не вміючи дбати про власне ментальне здоров’я. За будь-якої надзвичайної ситуації кисневу маску спершу надягаємо на себе. Часом прості речі покращують якість життя людей довкола. Наше головне завдання — визначити потреби людини і не вважати, що ми знаємо ці потреби краще за неї. Саме визначивши потреби, ми маємо змогу запропонувати можливі варіанти вирішення проблеми.

 

МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВЯ – ЗАПОРУКА СТІЙКІСТІ ПІД ЧАС ВІЙНИ!
МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВЯ – ЗАПОРУКА СТІЙКІСТІ ПІД ЧАС ВІЙНИ!

 

Практичний психолог вищої категорії

Валентина МАЗУРЕНКО