20.06.2021 648

На зелені свята зичимо долі з роси та води

На зелені свята зичимо долі з роси та води
На зелені свята зичимо долі з роси та води

День Свята Трійці, Зелені свята або П’ятидесятниця святкується християнами східного обряду нинішнього року 20 червня. Свято, після Великодня та Різдва Христового, вважається одним з найбільших і відзначається завжди у неділю сьомого тижня після Паски.

У день П’ятидесятий відбулося зіслання Святого Духа на Апостолів. І саме з того часу бере свій початок і перший християнський храм – нині Сіонська світлиця на горі Сіон в Єрусалимі.

Поняття Святої Трійці виникло та розвивалось у процесі становлення та розвитку Церкви Христової і згодом осмислилось як простими християнами, так і видатними святителями та богословами, які намагалися розібратися у стосунках між Трьома Особами Божества: Отцем, Сином і Святим Духом, про які згадується у Євангелії. Вважається, що Бога, як Святу Трійцю, відкрив людству Сам Ісус Христос, Живий Бог, який втілився на Землі Піднебесній і став людиною згідно православного, християнського віровчення. Оскільки Символ віри є догмою християн, то чому ж Бог триєдиний? Точного тлумачення даного питання в Біблії не описано, та зустрічаємо наступне в Новому Заповіті, де чітка вказівка на триєдність Божу вказується в сюжеті Хрещення Ісуса Христа в Йордані: «А Ісус підійшов і промовив до них та й сказав: Дана Мені всяка влада на небі й на землі. Тож ідіть, і навчіть всі народи, хрестячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа» (Мт. 28:18-19).

Важливі обрядові дійства в цей день і напередодні прийшли до українців від пращурів і збереглися донині день. Християни мають нагоду у церквах і православних храмах відвідати служіння, яке велично виконується лише раз у році: підлогу храму встеляють свіжоскошеною травою, ікони прикрашають березовими гілками. Свої оселі люди прикрашають різнотрав’ям – любистком, чебрецем, м’ятою, іншим квітучим зіллям. Зрання господині поралися по господі, прибираючи та готуючи наїдки для святкового застілля. Опісля, вдягнувшись у святкове вбрання, чекали на святковий церковний дзвін аби йти на службу. Після Богослужіння освячували криниці й оселі для захисту від русалок, які в цей день можуть робити шкоду людям.

П’ятидесятниця вважається дівочим святом, на яке прийнято плести вінок і, кидаючи його в воду русалкам, чекати на багатого нареченого. Такі «ворожіння» супроводжувалися обрядовими піснями та хороводами: «Плету, плету віночок! Дай, чиста водиця, суженого бравого й здоровеньких діточок…». За легендами, русалки, в ніч з дня Трійці на День Святого Духа, всіх чоловіків, які мали необережність підійти близько до водоймищ, забирали під воду та лоскотали, поки «дух не випустять». Тож купатися того дня було суворо заборонено.

Наступного дня, у понеділок, святкують День святого Духа.

Шановні колеги! Прийміть найщиріші вітання в День Святої Трійці! Хай доля дарує усім родинам затишок, любов і сповнює домівки дитячим здоровим сміхом, а наша Держава процвітає у мирі та достатку. Зі святом, шановні земляки!

Ректорат

Профком