01.11.2016 3170

Пам’ятає врятований світ!

Хто за свободу вийшов проти смерті,

тому немає смерті на землі... 

Минають роки, відлітають у далечінь, але пам'ять, що живе в наших серцях – безкінечна і вічна. Вона дивиться на нас сумними очима із пожовклих старих фронтових фотографій, з тих речей, які трепетно зберігають колишні фронтовики, а ще вона й досі болить, стискає серце сумом за тими, хто загинув в страшні роки війни. Вона озивається в серцях дітей і онуків, дружин і матерів загиблих. Здається, що рани війни не загояться ніколи.

З нагоди 72-ї річниці визволення України від фашистських загарбників рада студентського самоврядування факультету агрономії разом зі студентами 22-аг групи (куратор Наталія Полторецька) провели низку заходів, присвячених цій знаменній даті. А також екскурсію, під час якої студенти ознайомились з історією Умані періоду Другої світової війни, яку провела провідний бібліотекар Наукової бібліотеки Уманського НУС Наталія Михайлова.

Війна увірвалась в домівки уманчан страшним серпневим днем 1941 року, ввійшла до кожної сім'ї, все сплюндрувала, перетворила на руїни, забрала тисячі людських життів…

Наталія Василівна розповіла, що під час битви під Уманню в оточення попали 6-а та 12-а армії. Полонені були відправлені до пересильного пункту, відомого, як «Уманська яма». Це був один із перших нацистських концентраційних таборів на території України. 

Полонених ведуть до Уманської ями
Полонених ведуть до Уманської ями

«Уманська яма» – це назва тимчасового табору для полонених, яка знаходилась в кар’єрі цегляного заводу. Глибина його була до 10 м, а довжина – до 1 кілометра. І більше ніяких споруд. За даними німецького командування, на 14 серпня 1941 року в Уманському таборі знаходилось 70 000 військових, які потрапили в полон.

Серпень 1941 р. Концтабір «Уманська яма»
Серпень 1941 р. Концтабір «Уманська яма»

Люди знемагали під палючим сонцем, проливними дощами, без їжі. І кожного дня їх безжально, цинічно катували і вбивали.

Пам’ятає врятований світ!
Пам’ятає врятований світ!

Тисячі військовополонених були замучені в концтаборі «Уманська яма». Окрім того, нацисти розстріляли 13 тисяч жителів міста, декілька тисяч вивезли на примусові роботи до Німеччини. Уманська оборонна операція стала однією з трагічних сторінок початку війни.

Наталія Василівна зазначила, що в перспективі на місці колишнього концтабору планується створити великий меморіальний комплекс, де будуть викарбувані імена загиблих, побудований музей і впорядковано поховання загиблих.

Пам’ятає врятований світ!
Пам’ятає врятований світ!

Студенти відвідали й інші пам’ятники: меморіальний комплекс на честь воїнів Другої світової війни, пам’ятник генералу І. Д. Черняховському, обеліски на братській могилі, де вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання та поклали до них квіти. 

Біля пам’ятника генерала І. Д. Черняховського
Біля пам’ятника генерала І. Д. Черняховського
Покладання квітів до меморіального комплексу на честь воїнів  Другої світової війни
Покладання квітів до меморіального комплексу на честь воїнів Другої світової війни

Студенти факультету агрономії щиро вдячні провідному бібліотекарю Наукової бібліотеки Уманського НУС Наталії Михайловій за цікаву екскурсію та адміністрації університету за можливість відвідати історичні місця Уманщини. 

Олена Черно, заступник декана з виховної роботи факультету агрономії