30.08.2023 171

Пам'яті людини, закоханої в ботанічну наукову мудрість

На 82 році життя перестало битися серце науковиці та ботаніка Тамари КРАВЕЦЬ. Сумуємо та висловлюємо щирі співчуття рідним. Разом із університетом співчуття висловлюють випускники різних літ.

Життя Тамари Олексіївни з січня 1971 року було тісно та нерозривно пов’язане з Уманським національним університетом садівництва. Понад 43 роки свої організаторські здібності, хист, знання, вміння, творчий запал вона віддала служінню улюбленій справі, рідному колективу, студентській молоді.

Помітно було, що Тамара Олексіївна дуже любить рослини та захоплюється ними. Вона вміло викладала інформацію з ботаніки і зацікавлювала студентів, а тому лекції пролітали непомітно та швидко. Особливо їй вдавалась навчальна весняна практика, під час якої збиралися рослини для гербарію. Вражало і практичне застосування знань з ботаніки у реальних умовах: заняття були завжди цікавими та насиченими фактичним матеріалом, приведеним у систему.

У пам’яті всіх, хто її знав, Тамара Олексіївна залишилась ідеалом педагогічної майстерності, прикладом для наслідування. Людиною, яка серйозно відносилась до виконання своїх обов’язків.

Народилася Тамара Олексіївна КРАВЕЦЬ 21 жовтня 1940 р. у м. Алчевськ Луганської області. Після закінчення Уманського сільськогосподарського інституту за спеціальністю «Агрономія» розпочала трудовий шлях, за направленням у господарство, на посаді агронома-ентомолога (1964 р.), згодом – економіста (1965).

З часом вона повернулася в інститут та вступила до аспірантури на кафедру рослинництва (1967–1970 рр.) Після захисту дисертаційної роботи (1971) та присвоєння наукового ступеня кандидата біологічних наук, працювала завідувачем підготовчого відділення (1971–1972), на посаді асистента (1972–1979), доцента кафедри ботаніки (1979–2002). Продовжувала працювати Тамара Олексіївна і на реорганізованих кафедрах – біології (2003), екології, декоративного садівництва і лісівництва (2005), садово-паркового господарства (2007–2014).

Сфера наукових інтересів Тамари Олексіївни спочатку окреслювалася темою «Фізіологічні основи вирощування агрофітоценозів в умовах Лісостепу України», які були пов’язані з вивченням збільшення урожайності та кормової цінності. А з 2002 р. її наукові пошуки характеризувалися тематикою «Лікарські рослини України: біологія, екологія, географія, запаси лікарської сировини та можливості її промислового використання».

Вагомим є доробок Тамари Олексіївни КРАВЕЦЬ для нащадків і послідовників: з її ініціативи та за безпосередньої участі було впорядковано історичні колекції гербарію кафедри ботаніки – нині «Гербарій Уманського національного університету садівництва (UM)».

Світла пам’ять про цю чудову, закохану в ботанічну наукову мудрість людину, прекрасного педагога і вченого збережеться на віки в історії Уманського національного університету садівництва!