28.01.2022 703

Постковідний синдром: лікуємося знаннями

Уманський національний університет садівництва завжди радо відчиняє двері для людей, які прагнуть якісної освіти! Тут ви завжди зможете задовольнити необхідність насичення першокласними інтелектуальними надбаннями з якими вам не буде страшна постковідна депресія.

Ми продуктивно працюємо, коли маємо міцне здоров’я та гарний імунітет. Однак наразі багато українців відчули чи відчувають на собі наслідки інфікування COVID-19 або ж продовжують боротьбу з ними. Тому актуальним є питання відновлення після хвороби та повернення до звичного ритму життя. На жаль, не всі після одужання можуть швидко повернутися до нормального активного темпу, а тому змушені тижнями, а іноді й місяцями оговтуватися від «ковідного удару».

Постковідний синдром – це проблема комплексна, що потребує залучення низки фахівців. Ознаки наслідків хвороби спостерігають у себе як літні, так і молоді люди, навіть якщо вони хворіли безсимптомно або у легкій формі (стан пригнічення чи втрата життєвого тонусу, енергії, сил). Серед найпоширеніших – постійне відчуття втоми, задишка, утруднення дихання, кашель, головний біль, порушення концентрації уваги тощо. І вони можуть супроводжувати людину досить тривалий час.

Для того, аби швидше подолати усі негативні прояви, лікарі рекомендують вживати якісні продукти харчування та до щоденного раціону додати вітаміни. Дозування вітаміну D при коронавірусі залежить від ступеня його дефіциту, тож лікар спочатку призначає дослідження рівня вітаміну D у крові, та, відповідно до результату, призначає певний препарат (рівень вітаміну D у сироватці нижче 50 нмоль/л (serum 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D) <50 nmol/L) вважається ознакою його дефіциту, а добова норма вітаміну D для дорослої людини становить 400–600 МО, залежно від індивідуальних потреб організму).

Гіпотеза корисного впливу вітаміну С на перебіг хвороби COVID-19 не є підтвердженою чи спростованою. Дослідження тривають, однак варто знати, що велика концентрація вітаміну С міститься в шипшині, смородині, ківі, солодкому перці, полуниці, цитрусових. 400 мг на день є нормою для дорослого.

Цинк допомагає імунній системі людини подолати віруси, зміцнюючи епітеліальні клітини дихальної системи, сприяючи підсиленню природного бар’єру. Даний мінерал бере участь у стимулюванні імунних клітин до виявлення та знешкодження вірусів і відіграє важливу роль у збалансуванні роботи імунної системи, при надмірному запаленні пригнічує його, зменшуючи оксидативний стрес. Також цинк може блокувати відтворення коронавірусу (реплікацію).

Пацієнти з СОVІD-19 потребують реабілітації як під час перебування в лікарні, так і в разі лікування недуги вдома. Реабілітація після тривалої хвороби, в першу чергу, передбачає: проведення лікувальної фізкультури; масаж; психотерапію. Після коронавірусної інфекції усі зусилля варто скерувати на зміцнення імунітету та здоров’я. На жаль, немає чарівної пігулки, що зміцнить їх одразу, проте ефективним є щоденне піклування, здоровий способі життя і здорове харчування, що забезпечить надходження необхідних вітамінів і мікроелементів, які є у свіжій їжі рослинного походження, у рибі та м’ясі.

За необхідності додається медикаментозна реабілітація: тривале призначення медичних препаратів – кортикостероїдів (зокрема, й інгаляційних) та антифібротичних препаратів. У будь-якому випадку слід дослухатися до порад сімейного лікаря.

Лікар-інфекціоніст Уманської міської лікарні Ольга Терешко наголошує, що нині також найактуальніший час, щоб зробити вакцинацію від грипу: отримати щеплення можна протягом усього епідсезону – імунітет після вакцинації виробляється за 7-14 днів.

Сучасні дослідження свідчать про те, що людям, які перенесли COVID-19, варто дбати не лише про фізичне, але й про психічне здоров’я, а тому термін «постковідний синдром» може потрапити до міжнародної класифікації хвороб.

Після перенесеної недуги чимало людей змінили ставлення до себе й оточення, стали дбати про своє здоров’я, заохочувати дітей і колег до здорового способу життя: дихати свіжим повітрям, долучатися до різноманітних спортивних розваг, читати цікаві книги, ходити в кіно. Також, за даними інтернет джерел, респонденти говорили про те, що почали більше цінувати родину, свої будні, насолоджуватися життям, відкрили для себе нові хобі та вирішили отримати додаткову спеціальність.

Шановні українці, разом ми велика сила! Отримуймо знання, бо у них криється велике таїнство думки та мислення – і вдосконалення прийде неодмінно, адже ми його прагнемо! Успіхів вам і міцного здоров’я!

Пресцентр Уманського НУС