10.12.2020 710

Реалізовуймо свої права крізь призму розуміння обов’язку

Реалізовуймо свої права крізь призму розуміння обов’язку
Реалізовуймо свої права крізь призму розуміння обов’язку

Права людини – визнані світовою спільнотою блага та певні умови життя, яких особа може домагатися від суспільства та держави при життєдіяльності в умовах прогресу.

Нині суспільство має високий рівень розвитку, досягає все більшої стабільності та уникає безліч катастроф. Проте для людини важливо мати не лише обов’язки, а й права, чітко окреслені ще в прийнятій Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року «Загальній декларації прав людини» (ЗДПЛ), що у якій зведено воєдино всі невід’ємні людські права. А ратифікація декларації великою кількістю народів світу, надала ЗДПЛ статусу міжнародного права.

Всі ми прагнемо бути щасливими, для чого недостатньо задовольнити первинні проблеми, важливо – самореалізуватись. І хоча на шляху до досягнення мрії життя можуть стояти різні перепони, нам вдасться легко подолати їх, якщо ми добре знатимемо свої права. Освіченість надасть кожному з нас безліч можливостей: уникнення порушення прав та захист, міжособистісна взаємоповага та високий рівень духовної, правової, економічної культури, можливість отримання знань та їх реалізація.

«То де ж, зрештою, беруть початок загальні права людини? У невеликих містах, біля будинку – такі близькі і такі малі, що їх не роздивитися на жодній карті світу. Проте вони є світом окремої людини: її рідний район, школа або коледж, де вона навчається; завод, ферма або офіс, де вона працює. Такі місця, де кожен чоловік, жінка і дитина прагнуть однакового правосуддя, рівних можливостей, рівної гідності без будь-якої дискримінації. За винятком, коли ці права мають значення тут, вони майже не мають значення будь-де», – зазначала Елеонора Рузвельт, американська суспільна діячка, володарка премії ООН в галузі захисту прав людини.

Люди в результаті історичного прогресу, перебуваючи в постійному розвитку, мають тенденцію до зміни власних прав. Це сприяє поліпшенню людського існування та кращій соціалізації. Питання, які мали колись суперечності, стали нині визначеними, з чітко означеною позицією. І маємо надію, що в недалекому майбутньому людство зможе назавжди побороти загрози, що наразі здаються нездоланними. Саме тому варто поважати себе знанням власних прав, але не забувати і про обов’язки. Адже кожне право має наслідком обов’язок: право на працю однієї особи породжує обов’язок для іншої створити належні умови, аби ця праця була ефективною.

Тож будьмо освіченими, знаючими та свідомими, реалізовуймо свої права крізь призму розуміння обов’язку перед майбутніми поколіннями.

Пресцентр Уманського НУС