Розвиток резилієнтності як передумова психологічного здоров’я
Умовно можна виділити п’ять компонентів резилієнтності, п’ять так званих «груп м’язів», які ми при цьому «тренуємо». Тренування їх можливе лише в комплексі. Спробуємо краще зрозуміти на прикладі підготовки походу в гори. Що для цього потрібно?
- Мапа-орієнтир. Це знання, а надалі і вміння по-іншому сприймати ситуацію, формувати корисні думки та фокусуватися на позитивній перспективі, а не на відчуттях страху та тривоги. Це наша мудра життєва філософія. На даний час ми можемо думати: «Жах, всюди є якісь обмеження, мене це дратує з кожним днем все більше, я страждаю від цього, стільки хворих, всюди небезпека і я можу захворіти та померти». Так наші думки перетворюються на важкий тягар. А можемо сприймати по-іншому: «Я обираю менше відвідувати людні місця, бо на часі є така необхідність, я турбуюся таким чином про здоров’я своє та інших людей. Дійсно, люди хворіють, але це не означає, що і маю обов’язково захворіти. Крім того, люди виліковуються, а у багатьох випадках переносять хворобу взагалі безсимптомно. Окрім того, є скільки всього, що я МАЮ МОЖЛИВІСТЬ робити: бути поруч зі своїми рідними, працювати та вдосконалювати свої професійні вміння, навчатись новому, переглядати цікаві кінофільми, турбуватися про домашніх улюбленців, насолоджуватись літом і т.д.». Отже резилієнтність – це уміння резилієнтно мислити!
Наскільки ми можемо впливати на ситуацію? Кожен має різну думку, але більшість погоджується, що в даний час десь на відсотків 30 і то відносно. А на скільки ми впливаємо на своє відношення до ситуації, на її сприяйняття? Відповідь – 100%! Отже, ми страждаємо не стільки від ситуації, скільки від своїх думок, породжених страхами та тривогою.
- Кроки. Щоб досягнути бажаного не достатньо просто мати знання, а треба діяти і йти вперед. Дії – це наша корисна та мудра поведінка. Теорія без практики залишатиметься просто філософією. Досить часто люди, отримавши певне знання, з часом повідомляють, що воно не працює. Дійсно, саме по собі воно не працює, адже інформація – це лише інструмент, який дасть користь лише тоді, коли працюємо ми!
- Компас. Ми маємо розуміти свої цінності, мотиви, плекати свою Віру, розвивати духовність, розуміти, задля чого ми хочемо жити, усвідомлювати мотиви свого росту, сенс життя і як ми хочемо його прожити. Цінності – це не про те «що я хочу мати», а про те «як я хочу жити»: розуміння орієнтирів, яке життя і яку реальність я хочу створювати щодня, якими емоціями наповнювати себе і простір навколо, що я даю Світу і як проявляю свою вдячність. Це дуже важливо!
- Ресурси. Важливим навиком резилієнтності є розумна турбота про себе, про власне фізичне та психологічне здоров’я. Дотик до того, що дає нам силу та добрі думки, контакт з особистими цінностями. У кожного цей перелік свій. І важливим є розуміння того, що дає нам гарний настрій, допомагає, збагачує духовно та додає сили, а що заважає рухатися вперед. Дорогі для нас люди, улюблена музика, цікаві справи, хобі, захоплення, горнятко запашної кави – все це та багато іншого, що плекає в нас уміння радіти життю по якому йдемо! Все, що нас надихає та збагачує енергетично.
-
Розвиток резилієнтності як передумова психологічного здоров’я
Резилієнтність – це не про суперсили героїв, яких неможливо вразити чи збити з ніг, бо ми всі живі люди, нам властиво падати та травмуватися, але це про вміння вставати, приймати ситуацію та загоювати рани, бути гнучким і стійким, залежно від ситуації. Помилки – це привід, щоб зробити необхідні висновки та, за можливості, виправити ситуацію і рухатись далі, а не займатися психологічними самоїдством, від чого жодної користі нікому немає. Задайтесь запитанням: «Чи не отруюю я своє сьогодення непомірним хвилюванням за майбутнє?». «Чи можу я наразі щось змінити в кращу сторону своєю тривожністю?». «Тривожність – це те що дає чи забирає в мене енергію?». А також пам’ятаємо: «Якщо щось іде не за нашим планом – значить ми не знаємо Реального Плану!»
Як ми прагнемо жити під час карантину? Особисто я вірю, що в цей невизначений час ми можемо завершити почате та навчитися нового, проаналізувати отриманий досвід, зробити вірні висновки і з Вірою рухатись вперед, приймаючи усі реалії життя.
Тож, якщо у Вас виникла потреба зрозуміти свій психологічний цикл, бажання вийти з відчуття тривожності та хвилювання, навчитися технікам емоційної саморегуляції, набути навичок ефективного спілкування, завдяки чому прийти до налагодження взаємодії у колі Вашого спілкування, зрозуміти деструктивні обмежувальні установки та побачити життєдайні ресурси, щоб рухатись вперед – запрошую на консультування, які можливі також в онлайн форматі.
З Повагою до Вас,
практичний психолог Валентина Мазуренко