Шляхом становлення (65 років з часу виходу першого номера багатотиражки «За сільськогосподарські кадри» (нині «Університетські вісті»)
65 років тому для читачів Уманського сільськогосподарського інституту, нині – Уманський національний університет садівництва, вийшов перший номер газети «За сільськогосподарські кадри». З того часу до сьогоднішнього дня вона тримає руку на пульсі подій навчального закладу. Адже газета – не просто джерело інформування про перебіг життя університету, а справжній літописець становлення та розвитку Уманського національного університету садівництва.
Газета і читач, читач і газета – це нерозривний зв’язок. Вона була і є провісником актуальностей дня, що поволі ставав історією, добрим товаришем і порадником для всіх, хто пов’язав своє життя з навчальним закладом. Газета, як і людина: у неї своя доля, свої друзі, радощі та невдачі, перемоги і поразки, набутки та промахи. Є у неї свій день народження, а відтак і ювілеї, обов’язково – минуле та мрії про майбутнє; часом вона хворіє, переживає радість життєвої активності й енергії. Все це очевидно, тому що творять газету люди, котрі задають їй тонус життя.
65 років – вік для газети поважний. І, незважаючи на поважну дату, наші «Університетські вісті» залишаються молодими та діяльними.
За часи свого існування видання пройшло тривалий і тернистий шлях становлення. Змінювалася назва, обсяги, поліграфічне наповнення, тематика публікацій. Вже декілька поколінь досвідчених викладачів і зовсім юних, талановитих студентів роблять нові записи в особистий щоденник швидкоплинних років Alma Mater.
Університетська газета – це специфічне видання. Її не можна прирівнювати до загальнополітичних, тематичних чи вузькофахових видань. Вона дійсно фокусує в собі університет як явище, як живий організм. У цьому й полягає її головна роль. Попри те, що зараз популярними є різні електронні ЗМІ, приємно потримати в руках паперове видання, розгорнути його, відчути запах друкарської фарби.
Але все по черзі… Задум створити газету, яка б стала носієм громадської думки в інституті, визрів у думках і серці ректора ВУЗу М.І. Делеменчука. Спільнота Уманського сільськогосподарського інституту у 1957 році підтримала пропозицію ректора, а відтак керівництво прийняло рішення про видавництво газети. Перший номер багатотиражки був представлений на широкий загал 4 червня цього ж року під назвою «За сільськогосподарські кадри». З 2003 року газету перейменовано на «Університетські вісті», що було пов’язано з отриманням навчальним закладом статусу університету. Безкоштовний тираж газети у 1957 році складав 500 примірників.
Із самого започаткування і до березня 2013 року газету набирали, верстали та друкували на Уманському видавничо-поліграфічному підприємстві Управління у справах преси та інформації Черкаської облдержадміністрації, де також друкувалася газета «Уманська зоря» – головне офіційне видання району і міста. Редагували газету також працівники редакції. У квітні – травні 2013 року газета друкувалася видавничо-поліграфічним центром «Візаві» (м. Умань), а з травня 2013 до липня 2014 року в ТОВ «Прес Корпорейшн Лімітед» (м. Вінниця); з вересня 2014 року і дотепер газета друкується у редакційно-видавничому відділі Уманського національного університету садівництва.
Проте не однаково гладким був шлях університетського видання. Для газети «За сільськогосподарські кадри» були і важкі часи. За об’єктивних причин – через відсутність у країні газетного паперу – з 1962 року, за розпорядженням Міністерства, багатотиражні газети у навчальних закладах були закриті. Саме тому газета стала виходити у вигляді стіннівки (обсяг 1 лист – 1 друк. аркуш). Відновлення газети у 2 друкованих аркуша відбулося у вересні 1979 року за сприяння тодішнього ректора О.І. Здоровцова.
Редакторами газети «За сільськогосподарські кадри» в різні роки були: заслужений журналіст України В.А. Козицька (1979–1980); журналіст В.О. Щур (1980–1989); старший викладач кафедри історії та філософії (нині кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін) А.П. Мохова (1989–1997); старший викладач кафедри української та іноземних мов М.Ю. Замаховська (1997–2012); доцент кафедри рослинництва В.С. Кравченко (2013–2021).
Ілюстровану історію життя нашого навчального закладу ми розглядали через світлини, які друкувалися на сторінках газети. Вони були зроблені офіційними фотографами П. Василенком, Р. Длугоборським, В. Войтюком, О. Литвиненком, В. Макаровим, О. Черноуськом.
Починаючи з листопада 2007 року «Університетські вісті» виходять накладом у 1000 екземплярів, а з квітня 2013 року газета друкується у кольоровому вигляді.
Якщо раніше газету можна було прочитати лише в друкованому вигляді, то з 2011 року – ще й на сайті університету в електронному вигляді. Це дає можливість нашим випускникам і всім, хто цікавиться життям і досягненнями Уманського національного університету садівництва, бути в центрі подій навчального закладу.
Особливо теплі слова подяки хочеться сказати на адресу Майї Юхимівни Замаховської, яка займалася редагуванням університетської багатотиражки спочатку як літературний редактор, а з 1997 р. як головний редактор. Вона створила редколегію, до складу якої увійшли провідні фахівці кафедр і студенти, тому газета була всебічно інформативною, цікавою, наповненою. На кожній кафедрі, у кожній студентській групі йшло жваве обговорення дописів і повідомлень, надрукованих на шпальтах видання. Потрібно було переосмислити, виважено оцінити сьогодення і своє буття, збагнути поточний момент, розставити пріоритети полемічних роздумів і міркувань й остаточно підсумувати прочитане. Крім того, Майя Юхимівна була членом редколегій численних наукових праць, заступником редактора та співавтором багатьох видань про історію та сьогодення Уманського національного університету садівництва.
Протягом усього часу існування нашого закладу освіти та його факультетів, тут можна було прочитати цікаві матеріали про колег та їх досягнення. Вона давала можливість відчувати особисту присутність і мала талановиту здатність обирати для оприлюднення найважливіші моменти університетського життя, з яких складалася Велика Історія Великого Університету.
Приємно відзначити, що незмінним залишається одне: газета завжди була і є близькою читачеві, їй довіряють, її читають, вона розповідає про головні події університетського життя, його традиції, викладачів і співробітників, про студентів, які прославляють рідний навчальний заклад. Вона ніби калейдоскоп, у якому можна роздивитися всі моменти життя університету, відчути чим він «дихає» і чим живе, які турботи затьмарюють його настрій і в чому знаходить відраду. Саме зі сторінок «Університетських вістей» дізнаєшся про досягнення колективу навчального закладу в науці та спорті, про кращу студентську групу й успішних молодих науковців, про перемоги та міжнародне співробітництво, про тренінги й інноваційні методи навчання… Про все, що формує унікальний світ університету. Окрім того, газета допомагає студентам виражати власні думки, часто стаючи майданчиком для творчості. І так 65 років поспіль, номер за номером, газета входила у звичайний режим буденності кожного члена спільноти навчального закладу. Це радує і водночас спонукає до пошуків і висвітлення нових цікавих тем.
Значення газети важко переоцінити. На сьогодні «Університетські вісті» надають можливість об’єднати людей, для яких університет садівництва став долею. Адже це особливе місце, де формуються непересічні особистості та виростають професіонали, спроможні на служіння справі, ідеї, суспільству. Це зв’язок через простір і час, через буденну метушню та поспіх. Газета дає можливість зупинитися на мить і відчути гордість за професійний рівень своїх колег, студентів і випускників, побачити їхню унікальність, особистісну неповторність, цілеспрямованість, яскравість. А ще – поміркувати над сучасними проблемами. У газеті цікаво все, бо йдеться про рідну Alma Mater.
Бажаємо нашій газеті цікавих матеріалів і миру, динамічного розвитку та гарних кореспондентів, адже вона є кузнею журналістських кадрів, через неї проходить значна кількість наших студентів. Зичу також вірних друзів і вдячних читачів. А редакційній колегії, яка буде творити найкращу газету –невичерпних творчих сил, гострого пера, нескінченних інформаційних цікавинок, сміливих проєктів, наполегливості у досягненні нових висот, поповнення читацької аудиторії, кола друзів, радості, здоров'я та натхнення. Працюйте і надалі на благо нашого університету, підтримуйте традиції видавництва газети та примножуйте досягнення на журналістській ниві.
Оксана СВИСТУН, фахівець першої категорії наукового відділу, завідувачка музейної кімнати історії Уманського НУС