Сміхотерапія та позитивні емоції
Бажаєте, щоб життя посміхалося вам –
посміхайтеся йому першими!
Вплив позитивних емоцій у нашому житті важко переоцінити. Сьогодні досить часто у своєму оточенні ми спостерігаємо підвищену тривожність, страх, невпевненість у собі, надмірну вразливість, тривожність. Саме тому збереження психічного здоров’я дорослих і дітей - є одним із найважливіших завдань, адже від цього залежить якість життя і особистісний розвиток кожного. Стан психічного здоров’я, повноцінна життєдіяльність людини значною мірою залежать від збалансованості емоцій. Позитивні емоції забезпечують оптимальність проходження таких психічних процесів як сприймання, пам’ять, уява, мислення, поліпшують ефективність інтелектуальної діяльності та підвищують рівень особистої активності. Позитивний емоційний стан сприяє також формуванню вольових процесів, від яких залежить успішна діяльність особистості, зокрема і навчальна.
Наука про сміх – гелотологія – виникла в Америці, після випадку з Норманом Казинсом, що відомий в історії як «людина, що розсмішила смерть». Цей американський письменник захворів на рідкісну хворобу – коллагеноз і лікарі майже не давали йому шансів на одужання. Вижити Казінсу вдалося після переосмислення слів, сказаних йому лікарем Хітцігом. Він розповідав письменникові про те, як організм жінок змінюється при вагітності. У цей період часто відступають різні хвороби, підвищується витривалість, оскільки залози внутрішньої секреції працюють максимально активно. Так організм сам вибудовує захисний бар'єр, керуючи своїм станом. І вагітність в даному контексті не є основним чинником. Головна умова, при якій організм акумулює свої ресурси – це установка на здоров'я з позитивним підкріпленням. Окрилений цією інформацією, Казінс вирішив, що в його силах допомогти собі самостійно. Єдине, що він тоді міг зробити – це активізувати захисні бар'єри організму за допомогою позитивних емоцій. Тоді Н. Казинс, виписавшись з лікарні і зачинившись в номері готелю, щодня по 5-6 годин переглядав комедії й сміявся, щоб відволіктися від поганих думок. Це було неймовірно, але через тиждень у нього припинився біль, через місяць Казинс почав ходити, а ще через деякий час він навіть зміг повернутися до роботи. Пізніше він дізнався, що згідно зі статистикою від хвороби, якою він страждав, з 500 пацієнтів виліковується лише один. Безцінний досвід одужання Казінс вклав в автобіографічну книгу «Анатомія хвороби з точки зору пацієнта» (1976р.). Життя письменника було довгим і активним. Він прожив 88 років і після хвороби пережив кілька криз, впоратися з якими йому допомогла все та ж сміхотерапія.
Гелотологія (від грецького gelos – сміх) – наука, яка досліджує вплив сміху на людський організм. Встановлено, що в корі головного мозку людини є ділянки, які відповідають за загальне самопочуття людини, а стимуляція цих зон дає змогу вилікувати безліч хвороб. Ще з 1970-х рр. питанням впливу сміху на організм людини займалося багато вчених. Так, психофізіологічні механізми гумору досліджували П. Блонський, А. Маслоу, В. Пропп, С. Рубінштейн та інші. Було доведено, що позитивні емоції, які проживає людина, підвищують силу організму, покращують його загальний стан, і навіть, на думку шведських учених, подовжують загальну тривалість життя. Сміхотерапію визнають справді дієвим засобом для зняття напруги та стресу, найкращим, щоб встановити дружню, теплу атмосферу в колективі, застосовують під час проведення тренінгів та різних суспільних заходів.
Сміх - є невід'ємною частиною повноцінного життя. Його цілющі властивості відомі здавна і цією здатністю людину нагородила сама природа. Неймовірно, але дитина вперше починає посміхатися ще в утробі матері!
Факти про сміх і усмішку
-
сміх знімає напруження з 80 груп м’язів та сприяє розслабленню м'язів обличчя і всього тіла. Самі м'язи обличчя у порівнянні з іншими м'язами тіла використовуються дуже рідко. Коли людина посміхається, кровопостачання мозку посилюється, надходить більше кисню, що позитивно відбивається й на його емоційному стані;
-
активізує дихання, тренує серце і легені, активно насичуючи їх киснем;
-
покращує кровопостачання до всіх органів,
-
підвищує активність лейкоцитів крові і змінює її хімічний баланс;
-
підвищує рівень антитіл в імунній системі, при цьому зростає опір інфекціям;
-
активізує розумові процеси, поліпшує здатність до концентрації під час діяльності.
-
значно покращує психічне здоров'я, допомагає долати наслідки стресу. Сміх викликає в організмі певний біохімічний процес, при якому знижується викид «стресових гормонів» – кортизону та адреналіну, натомість стимулюється утворення нейромедіаторів: ендорфіну, серотоніну та дофаміну (так званих «гормонів щастя»). В свою чергу вони знижують відчуття фізичного та душевного болю, викликають почуття задоволення, гармонії, додають енергії і сил.
-
французький лікар Генрі Рубінштейн довів, що завдяки особливому диханню під час сміху долається почуття страху;
-
сміх активізує особистісний естетико-творчий потенціал людини та підвищує творчі здібності, гармонізуючи роботу правої та лівої півкуль головного мозку;
-
сміх – корисна фізична вправа, завдяки якій тримаються в тонусі мязи живота, її можна порівняти з гарним аеробним навантаженням;
-
сміх тонізує м'язи обличчя та загалом покращує зовнішній вигляд людини
-
терапія сміхом допомагає психологічно відновитися після:
-
пережитих катастроф і стихійних лих;
-
фізичного і морального насильства;
-
втрати близьких;
-
затяжної депресії, стресу і втрати інтересу до життя в цілому.
Всесвітній день посмішки відмічають тричі на рік: в першу п’ятницю жовтня, 25 липня і 12 квітня.
Корисні звички
Сміятися всюди і завжди неможливо і часом просто недоречно. Але налаштувати себе на оптимістичний лад, де б ви не знаходилися, допускається і навіть вітається. Саме з цього і варто почати освоєння сміхотерапії.
Звичай бачити в сірих буднях позитив – це результат певних зусиль, оскільки багато хто з нас сприймають щоденні маленькі приємності як належне. Зате все погане ми за звичкою проживаємо з розмахом, що надає на нашу психоемоційну сферу прямий вплив. Звичка позитивно мислити – це свого роду налаштування на внутрішню радіохвилю, яка транслює хороші новини, приємну музику і мотиваційний контент. Щоб зловити її, концентруйтеся саме на такого роду інформації, максимально пропускаючи негатив повз. Дивіться веселі передачі, улюблені комедійні фільми і шоу, танцюйте вдома під улюблені пісні. Можливо, спочатку це здається незвичним, але для освоєння будь-якої звички потрібен хоча б 21 день. Далі вона увійде в розряд автоматичних, а ви побачите позитивну динаміку. Про неї буде свідчити поліпшення самопочуття, зниження рівня тривоги, нові цікаві знайомства і приємні сюрпризи. Щоб завжди залишатися молодим і красивим, необхідно як можна більше сміятися, не втрачати почуття гумору і любити життя у всіх її проявах! Терапія сміхом доступна всім і кожному. Це невичерпний і не витратний з матеріальної точки зору ресурс, яким можна скористатися одразу після знайомства з цією інформацією.
Спробуйте, ви нічого не втрачаєте!
Практичний психолог
Валентина Мазуренко