21.10.2024 257

Soft Skill: як знайти мотивацію та розвивати власні софт-скіли  

Soft skills тісно пов'язані з особистісними якостями людини та базуються на певних моральних цінностях.

До софт-скілів зазвичай відносять такі навички:

Комунікація: лідерська позиція, уміння будувати стосунки зі своїм оточенням, вміння домовлятися та відстоювати свої погляди, переконувати, контроль своїх емоцій, вміння активно слухати та чути співрозмовника.

Самоорганізація: здатність до планування, тайм-менеджменту та особиста ефективність.

Креативність: вміння мислити нешаблонно, знаходити нестандартні підходи до розв’язання завдань, відсутність стереотипів, критичне мислення.

Навички роботи з інформацією: спроможність швидко обробляти та засвоювати інформацію, навчати інших.

Стресостійкість: вміння адекватно реагувати у стресових ситуаціях, швидко приймати виважені рішення.

Актуальність теми є незаперечною в сучасних умовах, тому для студентів факультету економіки і підприємництва було проведено лекцію з елементами тренінгу на тему: «Soft Skill – навички для успішної кар’єри».

У 2020 році на Всесвітньому економічному форумі визначили 10 навичок, необхідних для успішної кар’єри у 2025 році:

Аналітичне мислення та інновації

Активне навчання та навчальні стратегії

Комплексне розв'язання проблем

Критичне мислення та аналіз

Креативність, оригінальність та ініціативність

Лідерство та соціальний вплив

Використання технологій, моніторинг і контроль

Дизайн технологій та програмування

Стресостійкість та гнучкість

 Вміння аргументувати погляди, розв'язувати проблеми та генерувати ідеї

 

СОФТ-СКІЛИ ТА ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Емоційний або соціальний інтелект — вміння людини розуміти свої та чужі емоції, розпізнавати наміри, мотивацію, бажання.

Модель Емоційного Інтелекту

Soft Skill: як знайти мотивацію та розвивати власні софт-скіли   
Soft Skill: як знайти мотивацію та розвивати власні софт-скіли  

Емоційний інтелект можна уявити як дві шкали: «Розуміння себе та інших» і «Управління собою та іншими». І це певною мірою перегукується з софт-скілами. Тобто якщо ти не розумієш себе, то навряд ти зможеш зрозуміти когось. Якщо ти не здатен керувати собою, то й керувати іншими буде складно.

ОСОБЛИВОСТІ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ

Особливості нервової системи тісно пов’язані з розвитком окремих софт-скілів. Наприклад, такі якості, як стресостійкість чи багатозадачність, напряму залежать від типу нервової системи. А тип нервової системи – це те, з чим людина народжується, його не можна змінити, він як відбитки пальців.

Soft Skill: як знайти мотивацію та розвивати власні софт-скіли   
Soft Skill: як знайти мотивацію та розвивати власні софт-скіли  

Ми не можемо змінити тип нервової системи, але ми можемо щось компенсувати, до чогось пристосуватись. Наприклад, якщо у вас погане відчуття часу, тобто ви поринаєте у задачу і забуваєте про інші справи, то можна ставити собі на гаджеті нагадування чи просити навколишніх нагадати тобі, що треба закінчувати. Це той випадок, коли нервова система досить інертна: складно і «розкачатися», і потім «загальмувати».

Якщо нервова система сильна, то людина стійка до тривалого впливу подразника, і ми говоримо, що вона стресостійка. А якщо у вас слабка нервова система, і ви потрапляєте на роботу у компанію, де доводиться щоденно витримувати велике психологічне навантаження (наприклад, працювати на холодних дзвінках), то, звичайно, дуже скоро вам захочеться полишити цю роботу.

Так, до певної міри можна підвищити силу нервової системи, регулярно тренуючи себе. Але є ймовірність, що коли трапиться щось дійсно серйозне – то сила нервової системи знову може «відкотитися до заводських налаштувань». Тобто треба розуміти, що розвивати стресостійкість потрібно, однак не менш важливо знайти роботу з відповідним для себе ритмом.

Нервова система може бути врівноважена чи неврівноважена. Мова йде про співвідношення збудження та гальмування нервових процесів. Наприклад, є  людина, як миттєво «спалахує», тобто швидко починає роботу і її буває досить складно пригальмувати.

Таких людей вважають дещо імпульсивними та «легкими на підйом». Для них монотонна, рутинна робота буде видаватись нудною та виснажливою. Це, наприклад, робота з документацією, з великими масивами інформації. А якщо людину з таким типом нервової системи взяти на роботу у сферу продаж, де потрібно багато комунікувати, швидко реагувати – то це для неї буде кращим варіантом.

Рухливість та інертність нервової системи — це про швидкість виникнення або припинення збудження, гальмування нервових процесів. Тобто тут ми говоримо про те, наскільки швидко людина адаптується, включається в певну роботу або проєкт. Згадайте себе: скільки вам часу потрібно, щоб узятися до виконання тієї чи іншої задачі? Якщо ви завжди довго «розкачуєтесь», то, ймовірно, рухливість нервової системи не висока.

Які можна зробити з цього висновки?

Всі софт-скіли варто розвивати. Але дуже важливо – це знати і розуміти себе, свій тип нервової системи. Важливо розширювати свою зону комфорту, однак робити це варто поступово, з зусиллям, але без насилля над собою, що може призвести до емоційного вигоряння та емоційного виснаження.

 

Практичний психолог вищої категорії

Валентина МАЗУРЕНКО