10.04.2023 1324

Стійкість має «рецепт»

Питання стресу в житті людини є дуже актуальним на сьогодні, адже кожен із нас (хочемо ми того чи ні) піддається його впливу. Тож зі студентами І курсу факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин було проведено тренінг на тему: «Стійкість має рецепт». Під час заходу учасники вчилися визначати свій рівень стресу в житті, розпізнавати власний психологічний стан і знаходити індивідуальні шляхи для його покращення.

Стійкість має «рецепт»
Стійкість має «рецепт»
Стійкість має «рецепт»
Стійкість має «рецепт»

На психологічному рівні стрес викликає у людини неприємні відчуття: занепокоєння, страх, гнів. Ознаками стресу є також збудженість, агресивність, дратівливість, втрата почуття гумору, неможливість зосередитися на виконанні повсякденних справ. Може виникнути відчуття втрати контролю над собою і ситуацією, почуття безпорадності, пригніченості, безнадії. А ще страх, викликаний стресом, може спричинити паніку.

Стрес позначається і на поведінці людини. Щоб позбутися стресу, люди іноді починають зловживати алкоголем, більше палити, замість того щоб розв’язувати проблеми, впадають у бездіяльність та апатію.

І хоча повністю позбутися стресу неможливо, людина має всі внутрішні резерви організму для того, щоб впоратися з ним, і суттєво зменшити його вплив. Тому так важливо пізнавати та розвивати себе, свої нові можливості та вміння. З фахівцем таке самодослідження стає цікавим і захопливим!

Організм людини дуже витривалий, доки стресове навантаження не перевищить певної межі – стресової стійкості. Це можна порівняти з роботою складного механізму. Якщо він постійно працює на межі своєї потужності, рано чи пізно в ньому що-небудь зламається. Що саме «зламається» в організмі людини – залежить від її спадкових особливостей і стану здоров'я. І кожен має відносно цього власну стійкість.

Якщо психіка виявиться не достатньо стійкою в певній ситуації, людина може зіткнутися з такими негативними наслідками, як безсоння, тривожність, дратівливість, депресія, зниження імунітету та здатності концентрувати увагу. Навіть більше: саме стрес часто стає пусковим механізмом для розвитку серйозних і небезпечних для життя захворювань.

Як розвинути стійкість до стресів ?

Існує думка, що стійкість до стресів – це якась вроджена здатність, яка або є, або її немає. Дійсно, хтось з дитинства переносить стреси легше, хтось важче. Однак, як і багато інших особистісних якостей, стресостійкість можна та потрібно розвивати.

Як правило, після вдумливого аналізу приходить усвідомлення, що ситуацію можна вирішити або ж сприйняти її в якості «життєвого уроку», що здатен зробити особистість сильнішою, мудрішою, а в окремих аспектах і усвідомленішою на майбутнє. Маючи розуміння цього, стає простіше контролювати події і свої емоційні реакції.

При потраплянні в стресову ситуацію дуже важливо прожити виниклі емоції і дати їм правильний вихід!

Звільняйтесь від гнітючих думок і негативних емоцій. Справа в тому, що пригнічені емоції можуть залишатися в тілі, викликаючи різні психосоматичні захворювання. З іншого боку, неправильне вивільнення емоцій може погіршити ситуацію, призвести до конфліктів з близькими людьми. Дуже важливо навчитися вчасно помічати та звільнятися від всього внутрішнього «хламу», гнітючого настрою, нав’язливих поганих думок, проявляючи вкрай необхідну турботу до себе. Часто навіть у негативних ситуаціях можна знайти щось позитивне або поштовх до власного росту. Варто шукати і знаходити. Так, наприклад, успішні люди розглядають помилки як безцінний досвід, що обов’язково стане при нагоді у майбутньому.

Розвивайте впевненість. Чим впевненіша людина у своїх силах, тим менше вона схильна до стресу. Для розвитку впевненості заведіть блокнот досягнень і записуйте туди всі свої успіхи, хваліть себе навіть за маленькі перемоги. Ще один спосіб підвищити впевненість – скласти список справ на тиждень. У міру їх виконання слід викреслювати пункти. Ви здивуєтеся, як багато ви насправді робите, і це стане відмінним приводом для підвищення впевненості.

Тримайте розумну дистанцію від негативу. Мінімізуйте перегляд негативних новин, відмовтеся від критики на адресу інших, зведіть до мінімуму спілкування з «токсичними» для вас людьми.

Навчіться розслаблятися. Для зняття напруги це просто необхідне вміння. Добре допомагають фізичні вправи, плавання, лазня, масаж, медитації, спів.

Додайте собі більше позитивних емоцій. Подаруйте їх собі! Згадайте своє хобі або ж введіть у життя цікаву для вас діяльність, те, що робитиме життя наповненішим і приноситиме емоційне задоволення. Читайте розвиваючі книги, дивіться хороші фільми, проводьте час з приємними для вас людьми.

За нав’язливих думок, безперервних внутрішніх діалогів і тривоги чудово працює виписування всього, що турбує, на папір, «виплескування» назовні всього, що гнітить всередині. При апатичному, пригніченому стані корисною стане довга, піша прогулянка, побути якийсь час на природі. Надзвичайною корисними є вміння приймати те, на що в моменті ми не можемо вплинути, а також уміння «відпускати тривогу». Таким базовим дієвим технікам можна навчитися на консультуванні з фахівцем-психологом.

Якщо стрес стає хронічним, може знадобитися професійна допомога: психотерапія чи навіть медикаментозне лікування.

Валентина МАЗУРЕНКО, практичний психолог вищої категорії