06.11.2015 1358

Сучасні технології від виробників

«Теорія і практика технології Stip-till», – так називалася тема засідання студентського наукового гуртка кафедри загального землеробства, куди були запрошені студенти та викладачі інших кафедр.

З інформацією про фермерське господарство «Степ» (м. Жашків), яке орендує близько 2,5 тис. га землі, виступив його голова Олександр Сторожук. Він розповів учасникам зібрання про напрями діяльності підприємства (а це рослинництво, тваринництво і садівництво), сучасні технології виробництва, техніку, сорти рослин і засоби їх захисту, що сприяє збільшенню врожайності сільськогосподарських культур та їх високій якості. 

Сучасні технології від виробників
Сучасні технології від виробників

ФГ «Степ» вже вісім років, як перейшло від традиційної оранки до безполицевих обробітків з ґрунтопоглибленням під більшість культур. Технологію Stip-till на основі сівалки Mzuri Олександр Миколайович запозичив у Польщі. Придбавши цю сівалку, з допомогою професора Технолого-природничого університету Даріуша Яскольського та директора компанії «Агроленд» Марека Ружняка впровадив цю технологію у власному господарстві і вже три роки використовує при вирощуванні пшениці озимої, ріпаку озимого, сої, гречки та кукурудзи на силос. 

Сучасні технології від виробників
Сучасні технології від виробників

Доповідач змістовно розповів про особливості вирощування культур за цією технологією та її переваги у порівнянні з іншими: це, в першу чергу, отримання дружніх сходів, створення оптимальних умов для їх росту і розвитку. За даної технології виключаються такі операції, як дискування після збирання попередника, оранка, культивація, коткування. При сівбі культур сівалкою Mzuri у зоні рядка одночасно проводиться розпушування ґрунту  на глибину до 25–30 см, по цій глибині рівномірно вноситься відповідна норма мінеральних добрив, насіння висівається на необхідну глибину в підготовлене ложе і зона рядка коткується. За рахунок цього економиться значна частина коштів, а урожайність перевершує традиційні технології: 80–100 ц/га пшениці озимої, 40–50 – ріпаку озимого, до 40 ц/га – сої.

Олександр Миколайович також розповів про виробничі досліди, під час яких вивчають нові сорти і гібриди, строки сівби, густоту рослин та все нове, що з’являється за кордоном або в Україні. Він вивчає досвід польських колег, відвідує міжнародні сільськогосподарські виставки. А на останній – «ІнтерАГРО Комплекс» 29 жовтня 2015 року – ділився досвідом з науковцями та виробничниками під час Міжнародного агротехнологічного форуму.

 

Петро Костогриз, доцент кафедри загального землеробства