29.01.2021 583

Світлій пам’яті Героїв Крут

День пам’яті Героїв Крут 29 січня вшановують українці. Ця битва біля невеликої залізничної станції стала черговою трагічною і водночас легендарною сторінкою в історії України. Адже символізує собою визвольну боротьбу українського народу під час громадянської війни  1917–1921 років, коли більшовики чинили відвертий тиск і провадили відкриту агресію на Українську Народну Республіку.

29 січня 1918 року російські війська під проводом полковника Муравйова чисельністю близько 4000 осіб наступали на Київ. Біля станції Бахмач, важливого залізничного вузла, під командою сотника Гончаренка їм на перепоні став загін київських курсантів Першої української військової юнацької школи імені Б. Хмельницького і козаків «Вільного козацтва» загальною чисельністю близько 400 осіб. Почалося запекле протистояння, але сили були нерівні. Однак, незважаючи на чисельну перевагу, понад 5 годин навала загарбників вела бій, не в змозі зламати супротив українців. Бачачи скрутне становище, командир Аверкій Гончаренко наказав йти на відступ, внаслідок чого студентська сотня потрапила в оточення, а інші юнаки, втративши орієнтир потрапили прямо в руки більшовиків на станції Крути, яку червоноармійці попередньо вже зайняли. 27 полонених студентів та гімназистів було розстріляно одразу ж. Наймолодші з них прожили всього 16 років, а їхні тіла більшовики поховати так і не дали. Урочиста панахида, поховання молодих, хоробрих, юних Героїв на Аскольдовій могилі відбулося лише після визволення Києва від червоної навали.

Нині Пантеон національної слави України має за честь берегти історичні відомості про Героїв Крут. Державний рівень пам’ятної дати свідчить про глибоку жалобу українського народу за юнаками-сміливцями, які гідно боронили рідну землі від злочинних зазіхань на державну незалежність. Актуальність дати і нині лишається відкритою, а ми, світлій пам’яті Героїв Крут, свідчимо й обіцяємо: досить зазіхань! Український народ є і буде вільним, нескореним, міцним і щасливим на своїй незалежній землі!

Пресцентр Уманського НУС